The effect of the instruction based on the epistemologically and metacognitively improved 7E learning cycle on tenth grade students' achievement and epistemological understandings in physics
Epistemolojik ve üst-bilişsel olarak iyileştirilmiş 7E öğrenme döngüsüne dayalı öğretimin onuncu sınıf öğrencilerinin fizikteki başarısına ve epistemolojik anlayışlarına etkisi
  1. Tez No: 338353
  2. Yazar: SEVDA YERDELEN DAMAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. ALİ ERYILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortaöğretim Fen ve Matematik Alanları Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 358
Özet
Bu çalışmanın amacı, epistemolojik ve üst-bilişsel olarak iyileştirilmiş 7E öğrenme döngüsünün onuncu sınıf öğrencilerinin fizik başarısına ve epistemolojik anlayışlarına etkisini araştırmaktır. Çalışmaya, Ankara'da bulunan iki Anadolu öğretmen lisesindeki 107 (49 Kız, 58 Erkek) onuncu sınıf öğrencisi katılmıştır. Çalışmada yarı deneysel dizayn kullanılmıştır. Her bir okuldan iki sınıf, kontrol ve deney gruplarına rastgele atanmıştır. Kontrol grubu geleneksel öğretimle öğretilirken, deney grubu epistemolojik ve üst-bilişsel olarak iyileştirilmiş 7E öğrenme döngüsü ile öğretilmiştir. Çalışma, 2009-2010 akademik yılında yapılmıştır. Kuvvet ve Hareket Başarı Testi-I ve II, öğrencilerin kuvvet ve hareket ünitesindeki başarısını ölçmek için uygulanmıştır. Fizik Beklentileri Anketi, öğrencilerin epistemolojik anlayışlarını değerlendirmek için kulanılmıştır. Öğrencilerin ön-epistemolojik anlayışlarının kontrol edildikten sonra, epistemolojik ve üst-bilişsel olarak iyileştirilmiş 7E öğrenme döngüsünün öğrencilerinin epistemolojik anlayışlarına etkisini test etmek için Kovaryans Analizi (ANCOVA) kullanılmıştır. Analiz sonucu, deney ve kontrol grubu öğrencilerinin epistemolojik anlayış puanlarının ortalaması arasında deney grubu lehinde anlamlı bir farkın olduğunu göstermiştir. Fizik başarılarını açıklamada, öğretim yöntemi ve öğrencilerin ön-epistemolojik anlayışları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir etkileşim gözlenmiştir. Bu etkileşimin nasıl olduğunu anlamak için yetenek-öğretim yöntemi etkileşim analizi yapılmıştır. Analiz sonucu, geleneksel yöntemin çok düşük epistemolojik anlayış gösteren çocukların fizik başarılarını artırmada daha etkili olduğunu; diğer taraftan epistemolojik ve üst-bilişsel olarak iyileştirilmiş 7E öğrenme döngüsünün diğer öğrenciler için daha yararlı olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigated the effect of the epistemologically and metacognitively stimulated 7E learning cycle (EM-7ELC) on tenth grade students? physics achievement and epistemological understandings in physics. The participants of the study included 107 (49 Female, 58 Male) tenth grade students at two Anatolian teacher training high schools in Ankara. A quasi-experimental with matching-only pretest-posttest control group design was employed. Two intact classes of each school were randomly assigned to the experimental and control group. The experimental group was instructed based on the EM-7ELC while the control group was taught with the traditional instruction. The study was conducted in 2009-2010 academic year. The Force and Motion Achievement Test-I and II were administered to assess the students? achievement in force and motion unit. The Turkish Physics Expectation Survey was applied to probe the students? epistemological understandings in physics. Analysis of Covariance (ANCOVA) was employed to examine the effect of the instruction relied on the EM-7ELC on the students? epistemological understandings when their pre-epistemological understandings were controlled. The result indicated that there was a significant difference between two groups? post epistemological understandings in favor of the EM-7ELC group. In this study, a statistically significant interaction between the mode of instruction and the students? pre-epistemological understandings was observed. Aptitude treatment interaction (ATI) analysis was used to figure out the nature of this interaction. The result of the analysis demonstrated that the traditional instruction was more effective for promoting physics achievement for the students? indicating very low epistemological stance. However, the EM-7ELC was more effective for the other types of the students.