Seismic analysis of concrete gravity dams including dam-foundation- reservoir interaction
Beton ağırlık barajların baraj-temel-rezervuar etkileşimini içeren sismik analizi
- Tez No: 338370
- Danışmanlar: PROF. DR. BARIŞ BİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Hidroelektrik enerjinin yerli, temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak cazibesi son on yılda artmıştır. Bu bağlamda, beton ağırlık baraj inşaası ivme kazanmıştır. Silindirle sıkıştırılmış betonun baraj inşaat malzemesi olarak kullanılması süre ve maliyetleri azaltmaktadır. Beton ağırlık barajlar, sismik analiz ve tasarımlarında büyük özen gerektiren özel tip yapılardır. Beton ağırlık barajların dinamik analizleri için çeşitli metotlar mevcuttur. Bu çalışmada beton ağırlık barajların sismik tepkileri Fenves ve Chopra tarafından önerilen metot kullanılarak araştırılmıştır. Bu metot baraj-rezervuar-temel etkileşimini temel kayası rijitliğini, toplanan suyun sıkıştırılabilirliğini ve rezervuar taban malzemelerinin sönüm etkisini göz önüne alarak temsil etmektedir. Beton ağırlık barajların dinamik analizi için bir kullanıcı arayüzü geliştirilmiştir. Zaman tanım alanında yapılan analiz sonuçları stabilite analizlerinden elde edilen sonuçlarla kıyaslanmıştır. Değişkenlerin beton ağırlık barajların sismik tepkisi üzerindeki etkilerini daha iyi anlamak için parametrik çalışmalar ve deterministik duyarlılık analizi yapılmıştır. Tipik kesitlerde ve çeşitli özelliklerde bir dizi beton ağırlık barajının kırılganlık eğrileri doğrusal elastik analiz ile yapılmış hasar değerlendirmeleri aracılığı ile elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The attractiveness of the hydroelectric power as a domestic, clean and renewable energy source increased with the rise of the energy demand within the last decade. In this context, concrete gravity dam construction gained a high momentum. Use of roller compacted concrete as a dam construction material became popular due to advantages such as reducing the construction duration and costs. Concrete gravity dams are special type of structures which requires an extensive care for their seismic analysis and design due to lack of any definite ductility providing mechanisms. Several methods are available for the dynamic analysis of concrete gravity dams. In this study seismic response of concrete gravity dams are investigated by utilizing the method of Fenves and Chopra (1984). This method considers the dam-reservoir-foundation rock interaction by taking the foundation rock flexibility effects, compressibility of the impounded water and the absorptive effect of the reservoir bottom materials into consideration. A user interface for the dynamic analysis of concrete gravity dams are developed for the engine originally developed by Fenves and Chopra (1984). The necessity of conducting response history analysis is demonstrated by the comparison of the parametric studies results with results obtained by pseudo-static analyses. Parametric studies and a deterministic sensitivity analysis were conducted to better understand the effects of parameters on the seismic response of concrete gravity dams. Fragility curves of a set of dams with typical sections and various properties were determined by damage assessments conducted with linear elastic analysis.