Fracture analysis of welded connections
Kaynaklı bağlantıların kırılma mekaniği analizi
- Tez No: 338369
- Danışmanlar: PROF. DR. FEVZİ SUAT KADIOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu tezin amacı çok namlulu roketatar sistemde bulunan kaynaklı bağlantıların kırılma mekaniği kullanılarak yapısal bütünlük açısından sonlu elemanlar yöntemi kullanılarak incelenmesidir. Gerekli kinematik ve elastik bağlantıları içeren genel bir sonlu elemanlar modeli oluşturulmuştur. Bu genel sonlu elemanlar modeline dinamik atış yükleri uygulanmış ve sistemin yapısal cevabı elde edilmiştir. Çatlak analizlerini gerçekleştirmek için alt modelleme yöntemi kullanılmıştır. Genel modelin boyutu daha yoğun oluşturulan katı çatlak elemanlarını içeremeyecek şekilde büyük olmaktadır. Bu nedenle, alt modeller oluşturulmuş ve sınır koşulları genel modelden aktarılmıştır. Roketatar sisteminin atışlı testleri gerçekleştirilmiş ve çeşitli ölçümler alınmıştır. Gerinim ölçer ve deplasman sensörleri faklı noktalarda kullanılmış ve ölçüm sonuçları genel sonlu elemanlar modeli ile karşılaştırılmıştır. Genel sonlu elemanlar modeli test sonuçları ile doğrulandıktan sonra alt modelleme ve çatlak modelleme yöntemleri literatürdeki çalışmalarla doğrulanmıştır. Alt modellerde kritik bir kaynaklı bağlantı incelenmiştir. İncelenen bölgede olması muhtemel üç farklı çatlak konfigürasyonu çalışılmıştır. Kaynak dibinde ve kapalı kesit profilin iç yüzeyinde yarı eliptik yüzey çatlağı ve gömülü dairesel çatlak modellenmiştir. Bu konfigürasyonlar için gerilme şiddeti faktörleri elde edilmiş ve karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to evaluate structural integrity of a multi barrel launcher system on fracture mechanics basis by using finite element method. A global finite element model that includes necessary kinematic and elastic connections is built. Dynamic firing forces are applied on global finite element model and general structural response is obtained. Sub modeling method is used in order to perform crack analysis. Since size of global model is too large to include solid crack elements which are relatively finer, separate finite element models must be created. Therefore, sub models were created and boundary conditions were imported from the global finite element model. Firing tests of the launcher system was performed and measurements were taken from tests. Strain gage and displacement sensors were used on several locations and test results were compared with the global finite element model. After the global finite element model was verified by firing tests, sub modeling and crack modeling methods were verified against literature studies. In sub models, a critical welded connection is investigated. Three different crack configurations that are likely to occur in that region are studied. Semi elliptical surface crack at weld toe, inner surface of closed section member and embedded circular crack are modeled. Stress intensity factor values were given for those configurations and compared.