Evaluation of gravity dam stability using ANSYS workbench
ANSYS workbench ile ağırlık barajı kararlılığının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 768196
  2. Yazar: SUHAIR ODAY AHMED AHMED
  3. Danışmanlar: DOÇ. SEPANTA NAİMİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Altınbaş Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Yerçekimi barajı kararsızlığı, uygulanan yükler, malzeme nitelikleri ve geometrik özellikler dahil olmak üzere çok çeşitli unsurlardan etkilenir. Beton ağırlık barajların stabilite tepkisini birçok faktör etkiler. Ana etkili belirsizlik parametreleri su seviyesi ve malzeme özelliklerini içerir. Suyun yüksekliği rastgele değişir. Standart frekans yaklaşımı kullanılarak istatistiksel olarak analiz edilebilen tüm izleme dizileri. Servis süresi boyunca baraj su seviyesini tahmin etmek için kullanılır. Bu araştırmada, ticari ANSYS 16 yazılımı kullanılarak tam ölçekli beton baraj modellerinin modal özellikleri araştırılmış ve önceki çalışma ile karşılaştırılmıştır. ANSYS sonuçları, bir mod şekli animasyonunu yürütmek için geometri modelinin kullanıldığını gözlemledi. Doğal frekansı ve mod şekli ile birlikte, tanınan her mod için ayarlanan mod şekillerinin animasyonu. Kayma stabilite analizi, farklı vaka çalışmaları için bir beton ağırlık barajının tipik bir taşmama durumu üzerinde gerçekleştirilir. Çalışma, sürtünme katsayısı ve kohezyonu ve bunların temel sisteminin derin kayma önleyici stabilitesi üzerindeki etkisini araştırıyor, temelin elastikiyeti yapının basınçlara ve yer değiştirmelere tepkisini değiştiriyor. Son olarak, bulgu, esnek temel ve dolu rezervuar dikkate alındığında en düşük frekansın elde edildiği; en yüksek frekans, rijit temel ve boş bir rezervuarın düşünüldüğü durum için elde edilmiştir. Depremler, bağlantılı sistemlerdeki frekansların azaldığı tüm senaryolarda zorunlu müdahale üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.
Özet (Çeviri)
Gravity dam instability is influenced by a wide range of elements, including applied loads, material qualities, and geometric features. Many factors influence the stability response of concrete gravity dams. The main effective uncertainty parameters include water level and material properties. The height of the water varies at random. Entire monitoring sequences that can be analysed statistically using the standard frequency approach. It is used to predict dam water level during the service time. In this research, the modal characteristics of the full-scaled concrete dam models were investigated using commercial ANSYS 16 software and compared with the previous study. The ANSYS results observed that the geometry model was utilized to execute a mode shape animation. The animation of mode shapes set for each recognized mode, along with its natural frequency and mode shape. Sliding stability analysis is performed on a typical non-overflow of a concrete gravity dam for different case studies. The study investigates the friction coefficient and cohesion and their effect on the foundation system's deep anti-sliding stability, the foundation's elasticity alters the structure's response to pressures and displacements. Finally, the finding was that The lowest frequency was obtained when considering flexible foundation and full reservoir; the highest frequency was obtained for the case where rigid foundation and an empty reservoir were considered. Earthquakes can have a major impact on the forced response in all scenarios when frequencies in linked systems are reduced.