Bursa piyasasında tüketime sunulan çiğ hamburger köftelerinin mikrobiyolojik ve kimyasal nitelikleri
  1. Tez No: 33838
  2. Yazar: BİRSEN YILDIZHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Bilimi ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZ 8u araştırma Bursa il merkezinde satışa sunuları hamburger köftelerini kimyasal ve mikrobiyolojik kalitesi açısından değerlendirmek amacıyla yapılmıştır. Bu amaçla, hamburger köftesi örnekleri alınıp, Mikrobiyolojik, kimyasal ve duyusal analizleri yapılarak, kalite kriterleri belirlenmiştir. Araştırma sonucunda hamburger köfte örneklerinde mikrobiyolojik analiz sonucunda, ortalama toplam bakteri sayısı 6"06xl05 adet/g; koliform bakteri sayısı 1.81xl05 adet/g (26 örnekte); örneklerin % 53.3 ünde E.coli'ye rastlanmış, hiç bir örnekte Salmonella'ya rastlanmamıştır. Kimyasal analiz sonucun da rutubet % 53.45, kül % 2.37, pH 6.2, tuz %2.29, protein X 14.67, bağ doku % 0.93, yağ % 17.38, fiziksel analiz sonucunda yabancı madde % 3.52 bulunmuştur. Duyusal değerlendirmeler sonucunda ise, köftelerin genelde beğenildiği saptanmıştır. Elde edilen bulgular, halk sağlığı ve hijyen açısından değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This investigator has been done for the purpose of determining the chemical end microbiological qualities of hamburger meat balls sold in the centre of Bursa. For this aim, samples of hamburger meat balls have been taken quality criters by analysing chemical, microbiological end sensory. Result of investigator in hamburger meat bolls as a analysis of microbiological result total average number of bacteria 6.06xl05 unit/g. number of calif orm bacteria 1.81xl05 unit/g.( 26 samples ); 53.3 % of samples were found in E.coli. It wasn't find Salmonella at all. As chemical analysis results 53.45 % moisture, 2.37 % ash, 6.2 pH, 2.29 % salt, 14.67 % protein, 0.93 % connection tissue, 17.38 % oil were found and physical analysis results 3.52 % stronger matter was found, in the apperaise the sensory results, in general admired the meat balls. The findig obtarned have been evaluated in the public health and hygiene.