Bursa ilinde et ve et ürünleri pazarlaması
  1. Tez No: 45330
  2. Yazar: AYKUT YILDIRIM
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. HASAN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
. ÖZ ',. BURSA İLİNDE ET VE ET ÜRÜNLERİ PAZARLAMASİ Hu çalışmada kırmızı el ve et ürünleri pazar yapısının tanıtlım, işleyişi ve ortaya çıkan sorunlar saplanarak, çö/iim önerileri getirilmesi amaçlanmışlır. insanların yaşamlarını sağlıklı sürdürebilmeleri ve dengeli beslenme için, hayvansal ürünler tüketimi büyük önem taşımaktadır. Ancak, ülkemizde et tüketimi istenilen seviyede değildir. Bunun sebepleri arasında, hayyan yetiştiricilerinin yüksek girdi, düşük ürün fiyatları karşısında Hayvancılığı bınıkarak, başka alanlara yönelmeleri ve gelir seviyesi ile yakın ilişkisi olan et tüketiminin düşmesi sayılabilir. Araştırma alanında. Irala geleneksel yöntemlerle canlı hayvan ve et pazarlaması yapılmakta ve et arzı mevsimsel olarak değişmektedir. Bursa iline çevre illerden (Çanakkale, Balıkesir, Afyon ve Eskişehir) ve Doğu Anadolu'dan (Erzurum, Erzincan, Kars) canlı hayvan getirilmektedir. EBK. (%29), Belediye mezbahaları ve öjzel firmalarda işlenen karkaslar Bursa piyasasına suhulmaktadtr. Araştırma alanında taze et ürünlerinin tüketiciye ulaştırılmasında son birimler, perakendeci kasaplar, süpermarketler ve grosmarketlerdir. Bursa ilinde faaliyet gösteren kasapların %80'i kasaplık hayvanı celepten temin etmektedir. Taze et satışında tüketici tercihleri nde ön sıralara çıkmaya bağlayan süpermarketler ise faaliyeti ile ilgili hammaddenin %84'ünü karkas olarak elde etmektedir. Bursa ilinde taze et pazarlamasında tüketicinin ödödiği paranın, büyükbaş hayvanda; %24,2'si perakendeci kasapların, % 1 9'u da celeplerin, küçükbaş hayvandaise; %2I,6V 'perakendeci kasapların, %\b'si ise celeplerin pazarlama marjını oluşturmaktadır. Canlı hayvan fiyat teşekkülünün oluşmasında Ot Balık Kurumu'nun pazarda düzenleyici hır rolü vardır. Ülkemizde- taze etin yaklaşık %1'i et ürünlerine işlenmektedir. Bu oran Avrupa Tapluluğu;nda %9 düzeyindedir. "Türkiye, gıda sektöründe koparanında pay alan et sanayi, ürün çeşitlemesinde başı çekmektedir; Et ürünleri tüketiminde; en büyük pazar payına sucuk sahip üülunmaktadir. Bu ürünleri salam ve pastırma tüketimi izlemektedir. Bursa iiinde yapılan incelemede, et ürünleri pazarlamasında, birinci pazarlama kaııalanda marketlerin pazarlama marjı % 17, bayilerinki ise %.12,dir. İkinci pazarlama kanalı ise, marketlerin pazarlama marjı %20 olarak tesbit edilmiştir. Pazarlama yönünden önemli eksiklikleri bulunan araştırma alanında, hem sozko.uu.so eksikliklerin giderilmesi;, hemde üretim ve satış aşamalarında gerekli örgütlerimelerm gerçekleşmesi gerekir. Ayrıca, tüketici talepleri dikkate alınarak, yeni pazarlama hizmetleri sunulmalıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT MEAT AND MEAT PRODUCTS MARKETING IN BURSA In this study; the investigation of the red meat produce market structure and its working system in which the determination of the related problems and suggestions for the solutions of the problems- have been aimed. Although the consumption of the meat products are important factors to continue reproduction of the human body and for a balanced diet the level of meat consumption is not high enough in Bursa province. The reasons might be that farmers are changing to new fields because of high inputs, difficulties in animal feeding and maintainance in comparison with the low level of income- İn the research area, in which livestock and meat marketing is being done by traditional methods, meat demand changes according to seasons. Bursa is stippled with livestock from the surrounding cities of Çarakkale* Balıkesir, Afyon, Eskişehir and from East Anatolian cities of Erzurum, Erzincan, Kars. Meat products produced by state meat and lish company (%29), Council slaughter luuises and private companies arc marketed in Bursa. According to the Held resear ched the final stage of meat merchandising is the retailing of meat to consumers by super-markets, gross-markets and local butchers. 80 % of die butchers active in Bursa are suplied with their meat requirements by cattle dealers. Consumer demand for fresh meat is turning to super-market outlets and to be able to meet this demand super-markets buy 84 % of their raw material in carcass form.In the Bursa meat market the amount of money paid by consumers is as follows; cattle, 24,2 %. retailer butchers, 19 % cattl« dealer, small animals, 21.6 % retailer butchers, 16 % cattle dealer. The stale -meat, and fish company has an important balancing role in the fresh meat market pricing system. In this country T % of.fresh' meat is utilized lor the manufacture of meat products and the percentage for some in the Turkish food sector has a 3 % share, and is leading in product consumer market is held by“sucuk”(a form of spiced savsage); which is followed by salami and smoked meat (beef). According to studies of Bursa meat produce marketing markets a profit margin of 1 7% for super-markets and a 12 % profit margin for the dealers is apparent in the primary system and '-the secondary marketing system profit margin has been established as 20 % for super-markets. In the research area in which there is an important lack of infrastructure from the point of marketing view, the lack in question should be overcome and the necessary organisational steps of the product ion arid selling should be realized. Further, marketing activities have to be developed jo: predict and prepare for consumer demands.