Dielectric properties of fuel oils and their ethanol mixtures investigated by terahertz time-domain spectroscopy
Akaryakıtların ve etanol katkılı karışımlarının dielektrik özelliklerinin zamana dayalı terahertz spektroskopisi ile incelenmesi
- Tez No: 338388
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKAN ESENTÜRK, DOÇ. DR. HAKAN ALTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
Bu çalışmanın amacı akaryakıtların ve etanol içeren karışımlarının Zamana Dayalı Terahertz Spektroskopi tekniği ile dielektrik özelliklerinin incelenmesidir. Çalışmada saf ve etanol katkılı yakıtların frekansa bağlı soğurma katsayısı, kırılım indisi ve dielektrik sabitleri hesaplanmıştır. Etanol katkılı karışımlarda karışım oranı değiştikçe, kırılım indisinde ve soğurma katsayısında anlamlı değişimler gözlemlenmiştir. Debye modeli saf sıvıların mikrodalga ve THz frekanslarındaki dielektrik parametrelerinin hesaplanmasında kullanılan bir teknik olup bu çalışmada saf sıvıların dielektrik özellikleri Debye modeli ile modellenmiştir. Bruggeman modeli ise 2 farklı sıvının oluşturduğu karışımlardaki sıvı-sıvı etkileşimini tanımlayan bir model olup, varsayımlarımız ışığında etanol katkılı benzin karışımlarına uygulandığında, bu modelin karışımları desteklemediği gözlemlenmiştir. Ancak, bu karışımlara basit katkılanma yaklaşımı düşünülerek değiştirilmiş Debye modeli uygulandığında bu yeni modelin ölçümleri desteklediği gözlemlenmiştir. Ayrıca uygulanan model karışımlardaki alkol ve benzin moleküllerinin güçlü bir etkileşim içinde olmadığını göstermiştir. Sonuç olarak bu yeni yaklaşımın benzinin içindeki etanol miktarının maksimum %3 (hacimsel) hata payıyla tespit edilmesini sağlayan basit ve kullanışlı bir teknik olduğu ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate the dielectric properties of fuel oils and their ethanol mixtures in the THz spectral region. We presented frequency dependent absorption coefficients, refractive indices, and dielectric constants calculated from the measurements of pure and mixtures of fuel oils. As the mixing ratio changes, meaningful shifts were observed in refractive index and absorption coefficient of the mixtures. For pure liquids, we used Debye model which provides a good estimate for the dielectric parameters of pure liquids in microwave region and also in the THz region. Bruggeman model, which is used for describing the interaction between liquids in binary mixtures, did not work for ethanol mixtures of gasoline within our assumptions. However, these mixtures were modeled successfully with a modified Debye model in which the mixture behavior was described with a basic contribution approach. The results suggest that there is no strong interaction between the ethanol and the molecules in the gasoline. We concluded that this new approach offers a simple and useful method to determine the concentration of ethanol in gasoline with 3% (by volume) maximum error.