Substituted quinoxaline and benzimidazole containing monomers as long wavelength photosensitizers for diaryliodonium salt initiators in photopolymerization
Türevlendirilmiş kinoksalin ve benzimidazol monomerlerinin fotoduyar olarak difeniliyodoniyum başlatıcıları ile fotopolimerizasyonda kullanılması
  1. Tez No: 338389
  2. Yazar: BENGİSU ÇORAKÇI
  3. Danışmanlar: PROF. LEVENT KAMİL TOPPARE, DOÇ. ALİ ÇIRPAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Bölümü
  12. Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu çalışmada ferosenil ve naftalenil içeren kinoksalin türevleri ve triheksil tiyofen ve tiyofen ile kenetlendirilmiş benzimidazol monomerleri fotopolimerizasyon sırasında aktif spektral bölgeyi görünür bölgeye genişletmek amacıyla fotoduyar olarak kullanılmıştır. Kinoksalin ve benzimidazol türevlerinin verimliliğini kanıtlarken fotobaşlatıcı olarak difeniliyodonyum tuzları kullanılarak vinil ve oksit monomerlerle oda sıcaklığında UV ışınlarında fotopolimerleşme gerçekleştirilmiştir. Monitörleme Optik Pirometri yöntemi ile yapılmıştır, bunun yanı sıra moleküllerin soğurma özellikleri, floresan çalışmaları gercekleştirilmiş, güneş ışığında da fotopolimerleşmenin olabileceği kanıtlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study; ferrocenyl and naphthalenyl substituted quinoxaline derivatives;5,8- bis (2,3- dihydrothieno [3,4-b] [1,4] dioxin-5-yl)-2- (naphthalen-2-yl)- 3- ferrocenyl- 4a,8a-dihydroquinoxaline; 5,8- bis (2,3-dihydrothieno [3,4-b] [1,4]dioxin-5-yl) -2- (phenyl) -3-ferrocenylquinoxaline; 5,8-bis (2,3-dihydrothieno [3,4-b] [1,4]dioxin-5-yl) -2,3- di(naphthalen-2-yl)quinoxaline and trihexylthiophene and thiophene coupled benzimidazole derivatives; 4-(tert-butyl)-4,7-bis(4-hexylthiophen-2-yl)spiro[benzo[d]imidazole-2,1-cyclohexane] and 4-(tert-butyl)-4, 7-bis(thiophenyl)spiro[benzo[d]imidazole-2,1-cyclohexane] were used as photosensitizers to broaden the active area of diaryliodonium salts. Both quinoxaline and benzimidazole derivatives are expected to be efficient in cationic photopolymerization with a variety of vinyl and oxide monomers at room temperature upon long wavelength UV irradiation. Photopolymerization will be initiated by diphenyliodonium salts and monitored with Optical Pyrometry. Characterization will be completed with optical absorption, flourescence studies and photopolymerization under solar irradiation.