Development of expert system for artificial lift selection
Yapay üretim sistemlerinin seçimi için program geliştirilmesi
  1. Tez No: 338397
  2. Yazar: ELSHAN ALIYEV
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR SİNAYUÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği, Petroleum and Natural Gas Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Petrol ve Doğal Gaz Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Rezervuarın üretim hayatı süresinde rezervuar basıncı zamanla azalmaya başlayacaktır. Su üretiminin başlamasını takiben su ve petrol karışının youğunluğunun artması nedeniyle sıvı kolonunun kütlesi ve dolayısıyla hidrostatik basınç artar. Bu nedenle rezervuar basıncı sıvıyı kuyu dibinden yüzeye çıkartmak için yeterli olmaz. Bu da üretimin düşmesine hatta durmasına neden olur. Üretim düşümüne engel olmak için bazı teknikler uygulanmalıdır. Yapay üretim teknikleri üretilen sıvıya enerji kazandırmak için uygulanır. Bu teknikler, kuyu dibi basıncını düşürerek basınç farkını artırır ve dolayısıyla üretim debisi artar. Yapay üretim teknikleri ile ya üretilen sıvı yüzeye pompalanır ya da sıvı kolonunun ağırlığı azaltılarak kuyu dibi basıncı düşürülür. Yapay üretim dünya çapındaki kuyuların yaklaşık %85'inde uygulanmaktadır ve bu yüzden üretim operasyonlarına olan etkisi ve karlılığı küçümsenemeyecek kadar çoktur.Rezervuar, kuyu ve çevre şartlarının hepsini birden hesaba katarak en uygun yapay üretim tekniğini belirlemek büyük bir sorundur. Uygun olmayan bir tekniğin seçilmesi etkinliğin düşmesine ve düşük karlılığa neden olabilir. Çünkü yüksek işletim maliyetine neden olacaktır. En uygun yapay üretim tekniğinin belirlenmesi için çeşitli yöntemler geliştirilmiştir. Uzman Sistemler (ES) bu teknikler arasında en uygun olanıdır. Çünkü bu yöntemin kullanımı kolay ve gereken parametreler kolay bulunabilmektedir. Aynı zamanda bu seçim yönteminde diğer seçim yöntemlerinden farklı olarak yapay üretim tekniklerinin çoğu analiz edilmektedir. Uzman sistemler programı temelde üç modülden oluşmaktadır: (1) Uzman Modülü, (2) Tasarım Modülü ve (3) Ekonomi Modülü. Gerekli veri sisteme girildiğinde program otomatik olarak girilen veriye uygun yapay üretim tekniğini önerir. Bu tez çalışmasında yapay üretim tekniği seçme kriterleri ve Uzman Sistem hakkındaki literatür araştırılarak bir Microsoft Windows tabanlı program yazılmıştır. Bu program verilen kuyular ve üretilen sıvı özelliklerine bağlı olarak yapay üretim tekniklerinin uygunluğu değerlendirmektedir. Ayrıca, çeşitli yapay üretim teknikleri (örneğin at başı pompa, ESP, gazla çıkartım, hidrolik pompa, PCP) için verilen bilgileri kullanarak temel hesaplamaları yapabilmektedir. Geliştirilen program gerçek veriler kullanılarak değişik koşullar için denenmiştir. Venezuella, İran ve Azerbaycanda bulunan bazı petrol sahalarının kuyu verileri bu çalışmada kullanılmıştır. Bu sahalarda diğer seçim teknikleri kullanılarak belirlenen yapay üretim teknikleri ile geliştirilen program ile önerilen teknikler karşılaştırılmış ve aynı sonuçların elde edildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
During the reservoir production life reservoir pressure will decline. Also after water breakthrough the fluid column weight will increase as hydrostatic pressure will increase because of increased water and oil mixture density. In this case, reservoir pressure may not be enough to lift up the fluid from bottom to the surface. These reasons decrease or even may cause to stop flowing of fluids from the well. Some techniques must be applied to prevent the production decline. Artificial lift techniques are applied to add energy to the produced fluids. It increases production rate by reducing down-hole pressure and so that by increasing the drawdown. Artificial lift techniques increase production either by pumping the produced fluid from the bottom to the surface or reduce bottom-hole pressure by reducing the fluid column weight as a result of decreased fluid mixture density. Artificial lift is used worldwide in approximately 85% of the wells, thus its impact in overall efficiency and profitability of production operations cannot be overemphasized.The most important problem is how to select optimum artificial lift techniques by taking into consideration the reservoir, well, environmental conditions. Selection of poor technique could cause decrease in efficiency and low profitability. As a result, it will lead to high operating expenses. Several techniques have been developed for selection of optimum artificial lift techniques. Expert Systems (ES) is the most suitable technique used in these selection techniques. Because the use and availability of required parameters is easy. Also in this selection method most of the artificial lift techniques are analyzed rather than other selection techniques. Expert Systems program mainly consist of three modules: (1) Expert Module, (2) Design Module, and (3) Economic Module. By entering required data to the system, program automatically suggests the feasible artificial lift techniques those might be used referring to given data. In this thesis work the artificial lift selection criteria and Expert Systems available in the literature have been studied. A Microsoft Windows based program has been developed to predict suitability of artificial lift methods for a given set of wells and produced fluid parameters. For the selected artificial lift method (i.e. sucker rod pump, ESP, gas lift, hydraulic pump, PCP) the program is able to perform basic calculations for the given data. Different case studies have been performed by running the program with actual data from fields. Well data of Venezuela, Azerbaijan and Iranian oil fields has been used in case studies. The results have been compared with previous studies those have been done on these fields with other selection techniques and current artificial lift techniques are being applied in selected wells. The obtained program results have been overlap with current real field application and previous studies.