Health risk assessment for the land application of biosolids in Ankara, Turkey: Ingestion pathway
Ankara'da (Türkiye) biyokatıların tarım uygulamaları için sağlık riski değerlendirmesi: Yutma yolu
- Tez No: 338396
- Danışmanlar: PROF. DR. F.DİLEK SANİN, DOÇ. DR. ELÇİN KENTEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Biyokatılar tarım alanlarında yararlı bir şekilde kullanılabilen değerli ürünlerdir. Ancak, birtakım kirleticilerin biyokatılarda bulunma olasılığı nedeniyle, bu kirleticilerin insan sağlığına ciddi etkileri büyük bir endişe teşkil etmektedir. Bu sorunu ele almak amacıyla, biyokatıların tarımsal kullanımıyla ilişkili sağlık etkilerini değerlendirmek için risk bazlı yöntemler yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışma biyokatıların ya da biyokatılarla karıştırılan toprağın çocuk tarafından yutulmasıyla ilişkili sağlık risklerini incelemeyi amaçlamaktadır. Bu çalışma, Türkiye'de biyokatıların tarım alanlarında kullanılması için yapılan ilk sağlık riski değerlendirmesi çalışmasıdır. Biyokatı örnekleri Ankara Merkez Atıksu Arıtma Tesisi'nden 2012 yılında aylık olarak alınmıştır ve yedi ağır metal (Cd, Cr, Cu, Hg, Ni, Pb ve Zn), ve iki organik kirletici (PCBs ve NPEs) konsantrasyonları analiz edilmiştir. Sağlık risklerini değerlendirmek için ABD Çevre Koruma Ajansı (U.S. EPA) ve Fransız Ulusal Enstitüsü Endüstriyel Çevre ve Riskler Birimi (INERIS) tarafından geliştirilen yöntemler kullanılmıştır. İki yöntem ile de çocuk tarafından yutulması maruz kalma yolu için kanser ve kanser olmayan riskler, U.S. EPA ve INERIS'in önerdiği kabul edilebilir kanser ya da kanser olmayan risk seviyelerine göre düşük olarak bulunmuştur. Ek olarak, Türkiye'de en kötü koşulda, en fazla sağlık riskinin ne olacağının belirlenmesi için, Evsel ve Kentsel Arıtma Çamurların Toprakta Kullanılmasına Dair Yönetmelik (2010) kapsamında sağlanan arıtma çamuru ve toprak sınır değerleri için aynı sağlık riski hesaplamaları yapılmıştır. Elde edilen sonuçlara göre, konsantrasyonlar muhtemel en fazla yönetmelik seviyelerinde olsa bile, sağlık risklerinin hala düşük olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Biosolids are valuable products which can be beneficially used in land application. However, the possibility of serious health effects on humans due to several pollutants in biosolids creates a big concern. To address this issue, risk-based methodologies are commonly used to evaluate health effects associated with the land application of biosolids. This study aims to investigate the health risks associated with ingestion of biosolids or soil mixed with biosolids by a child. This study is the first health risk assessment study in Turkey for land application of biosolids. Monthly sludge samples taken from Ankara Central Wastewater Treatment Plant (ACWWTP) in 2012 were analyzed for seven heavy metals (Cd, Cr, Cu, Hg, Ni, Pb, and Zn), and two organic contaminants (PCB and NPE) concentrations. To calculate health risks, methodologies developed by U.S. Environmental Protection Agency (U.S. EPA) and French National Institute for Industrial Environment and Risks (INERIS) were used. With both methods, cancer and non-cancer risks for the ingestion by a child pathway were determined and found to be below the acceptable cancer and non-cancer risk levels suggested by U.S. EPA and INERIS. Additionally, same health risk calculations were conducted for sludge and soil limit values provided in Turkish Regulation for the Use of Sewage Sludge in Agriculture (2010) to determine what the maximum health risk would be for the worst case scenario in Turkey. According to the results, even if the concentrations are at the maximum possible regulatory levels, the health risks are still low.