Lithological and morphological control on the agricultural terraces in Bozburun peninsula, Turkey
Litoloji ve morfolojinin Bozburun yarımadası (Türkiye) tarım terasları üzerindeki kontrolü
  1. Tez No: 338400
  2. Yazar: SELİM SATICI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. G. M. VEDAT TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışma tarım teraslarının yeraldığı Buzburun Yarımadasında gerçekleştirilmiştir. Çalışmanın amacı alanın litolojisinin ve morfolojisinin, terasların dağılımı üzerindeki etkisini araştırmaktır.Çalışmada kullanılan veri analog ve sayısal topografik haritalar ile arazi çalışmaları ile revise edilen jeolojik haritalardır. Terasların yeraldığı alanlar morfolojik olarak üç tipe ayrılmıştır: kıyı, vadi ve karstik. Çalışmanın metodolojisi seçilmiş on alanda, teraslar ile üç ana kaya grubunun (alüvyon, kırıntılılar ve kireçtaşı) yükseklik ve eğim analizinden oluşmaktadır.Analiz sonuçları teraslar ile litolojik/morfolojik özellikler arasında şu ilişkileri ortaya koymaktadır: 1) Birimler en düşükten en büyük yükseklik ve eğim değerlerine göre alüvyon, teras, kırıntılılar ve kireçtaşı şeklinde sıralanır; 2) diğer tüm kaya birimlerine oranla teraslar en çok kireçtaşlarından ters orantılı olarak etkilenmiştir; 3) teraslar çoğunlukla alüvyon ve kırıntılılar içerisinde inşa edilmiştir; 4) teraslar için düşük yükseklik ve eğim değerleri tercih edilmiştir; 5) kıyı, vadi ve karstik olarak saptanan üç arazi biçimi kaya birimi ve terasların yükseklik ve eğim değerleri için farklı desenler göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study is carried out in Bozburun Peninsula where agricultural terraces exist. The purpose of the study is to investigate the effect of lithology and morphology of the area on the distribution of terraces.The data used in the study is composed of necessary analog and digital topographic maps and geological maps which are revised by field data. Morphological settings of the regions, where terraces were placed, are classified into three types as coastal, valley and karstic. The methodology of the study consists of the analysis of elevation and slope values of terraces and three main rock units (alluvium, clastics and limestone) in ten selected areas.Results of the analysis suggest followings on the relationship between terraces and lithological/morphological features: 1) the units are ordered from lowest to highest values of elevation and slope as alluvium, terraces, clastics and limestone; 2) agricultural terraces were highly and inversely influenced by limestone among all rock units; 3) terraces are mostly built in alluvium and clastics. 4) low elevation and slope values are preferred for agricultural terracing; 5) three landform types (coastal, valley and karstic) have different patterns in elevation and slope values of rock types as well as terraces.