Evaluation of a cenozoic lacustrine basin: Hançili formation (Kalecik-Ankara) and its paleoenvironment and paleoclimate analysis based on mineral facies
Senozoyik yaşlı gölsel havzanın değerlendirilmesi: Hançılı formasyonu (Kalecik-Ankara) ve mineral fasiyesıne bağlı olarak formasyonun paleoçevre ve paleoiklim analizi
  1. Tez No: 338399
  2. Yazar: SERDAR AKER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASUMAN GÜNAL TÜRKMENOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu çalısma ile Kalecik Hasayaz havzasının Orta Miyosen Erken Pliyosen evresindegölsel Hançılı Formasyonunun mineralojik ve jeokimyasal yöntemler kullanılarakpaleoiklimsel ve paleo-ortamsal özelliklerinin belirlenmesi amaçlanmıstır.Yüksek çözünürlüklü data elde etmek için 2 stratigrafik kesit ve 1 adet 60 m derinligindedevamlı karotlu sondaj çalısması yapılmıstır. Arazi çalısmalarını, sahayı temsil edenörnekler üzerinde yapılan analitik teknikler takip etmistir.Tüm kayaç örneklerinin mineralojik kompozisyonları ve kil mineralleri X-ısınları tozdifraksiyon metodu ile tayin edilmistir. Olası mikro-yapısal birimleri tesbit edebilmek içinseçilmis örnekler taramalı electron mikroskobu ile incelenmistir. Majör ve iz elementkompozisyonları X-ısını floresans spektrometresi ile incelenmistir. Bütün bunlara ek olarak,paleo-ortam ve paleo-iklim yaklasımı elde edebilmel için Hançılı Formasyonunda açılankarotlu sondajdan alınan örnekler üzerinde duraylı izotop kompozisyonları tayin edilmistir.Mineralojik ve jeokimyasal yaklasımlardan elde edilen bütün veriler birbiri ile uyumlu vepaleo-ortam paleo-iklim yorumları için kullanılabilir niteliktedir. Duraylı izotop degerleriispatlamıstır ki C4 bitkileri Hançılı formasyonunun çökelimi sırasında oldukça yogundur.Buna mukabil buharlasma, mevsimsel olarak kuru ve yaklasık olarak 25-30°C sıcaklıktaolan alkalin çevrenin gelismesi sonucu olusmustur. Çökelme esnasında volkanik hareketlilikgölün gelismesinde ortama lav akıntısı ve tüf katmanlanması ile katkı saglamıstır. Busayede birim içinde ekonomik degere sahip oldugu düsünülen bentonitik kiltası istiflenmistir.Hançılı Formasyonunun gelistigi göl olusumu yine zaman zaman silikatça zengin tuzlu-alkalive nemli ortamda tamamlanmıstır.
Özet (Çeviri)
The major purpose of this study is to evaluate the paleoenvironmental andpaleoclimatological conditions during the Middle Miocene-Early Pliocene in Kalecik-Ankaraby using mineralogical and geochemical proxies from Hançılı Formation.To achieve a high-resolution paleoclimate data, 2 stratigraphic sectioning and 1 continouscore drilling were examined. Field studies were followed by analytical techniques on theselected representative samples. The mineralogical compositions of the bulk samples andthe minerals of the clay fractions were determined by X-ray diffractometer. Scanningelectron microscopic analyses were also carried on the specific samples which have thepotential to define the important microstructural units. The major and trace elementalcompositions were determined by X-ray fluoresence spectrometer. Additionally, the stableisotope compositions of the samples selected from the continous core drilling on Hançılıformation were among the major proxies to gather a paleoenvironmental andpaleoclimatrological approach.All the proxies employed for this study clearly indicate that mineralogical and geochemicalsignatures are consistent with each other and can be used for paleoclimatic interpretations.The stable isotope values point that C4 plants were dominant during the deposition ofHançılı Formation, while evaporation caused the development of alkaline environment whichis seasonally dry with depositional temperature approximately between 25-30°C. Duringdeposition, lava flowand tuff were deposited due to the volcanic activity in the vicinity of thelake. Based on this volcanism, economical bentonite deposits were originated. The lake atwhich the Hançılı formation was deposited, completed its development in a time to timesilicate rich and salty-alkaline anvironment.