Profit oriented disassembly line balancing with stochastic task times in hybrid lines
Değişken iş zamanlı kâr amaçlı hibrit hatlarda demontaj hat dengelenmesi
- Tez No: 338412
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZEYNEP PELİN BAYINDIR, YRD. DOÇ. FATMA TEVHİDE ALTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Bu çalışmada değişken iş süreli hibrit hatlarda kar amaçlı demontaj hat dengelemesi problemi için bir çözüm yaklaşımı öneriyoruz. İş süreleri değişken olduğunda, tüm işlerin gerekli süre içinde yapılmaması ihtimali bulunmaktadır. Yetişmeyen işler için kulanılan en yaygın iki yöntem hattı durdurmak ve hat dışı tamirlerdir. Hattı durdurma, yetişmeyen işler için hattı durdurarak bu işlerin tamamlanmasını ifade ederken, hat dışı tamirlerde, çalışılan ürün hattı terk ettiğinde ayrı bir bölüme alınır ve yetişmeyen işler tamamlanır. Hibrit hatlarda ise her iki yöntem şu iki iş sınıfı için uygulanmaktadır: F ve P işler. İşlerin sınıflandırma şekli hat durdurulması ve hat dışı tamir maliyetleri üzerinde ciddi bir öneme sahiptir. Biz bu tezde, belirli bir devir süresi ve iş dağılımı için beklenen kârı ençoklayarak bu sınıflandırmayı yapan bir açgözlü algoritma öneriyoruz. Buna ek olarak yetişmeyen işlerden doğan maliyetleri hesaplayabilmek için ayrı bir maliyet hesaplama yöntemi öneriyoruz.
Özet (Çeviri)
We offer a solution approach for profit-oriented disassembly line balancing problem in hybrid lines with stochastic task times. When task times are stochastic, there is a probability that some of the tasks are not completed within the predefined cycle time. For task incompletions, the most commonly used remedial actions are stopping the line or offline repairs. Stopping the line is to stop the line until the incomplete tasks are completed, while in offline repair, incomplete tasks are completed in an offline area after the workpiece leaves the line. In a hybrid line, both of the remedial actions are implemented for two task classes: (F)inish and (P)ass tasks. The classification of tasks have significant effect on the costs incurred by line stoppages or offline repairs, which together make up incompletion costs. In this thesis, we propose a greedy algorithm, which makes this classification for a given cycle time and task assignment so as to maximize the expected profit of one product disassembled. We also propose a cost calculation method to calculate expected incompletion costs.