Manufacturing and analysis of thermal and chemical properties of potato starch-gelatin biofilms
Patates nişastası-jelatin biyofilmlerinin üretimi, termal ve kimyasal özelliklerinin analizi
  1. Tez No: 338420
  2. Yazar: SEÇİL YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATİH YILDIZ, YRD. DOÇ. TÜLİN YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Doğa dostu yeni nesil plastikler olarak tanımlanan biyoplastikler bugün; poşetler, köpük dolgu maddeleri ve gıda servis gereçleri şeklinde piyasada yer edinmeye başlamıştır.Bu çalışmada, nişasta ve jelatin kullanılarak biyobozunur filmlerin elde edilmesi amaçlanmıştır. Patates nişastası ve sığır jelatini bazlı, gliserol ve sitrik asit monohidrat ile plastikleştirilmiş biyobozunur filmlerin termal, mekanik, geçirgenlik ve optik özellikleri incelenmiştir. Farklı patates nişastası-sığır jelatini (1:0, 1:1, 2:1, 1:2 ve 0:1) oranına sahip film formülasyonları hazırlanmış ve film işleme yöntemi olarak kalıba dökme tekniği kullanılmıştır. Diferansiyel taramalı kalorimetri analizlerinde, farklı film formülasyonları için 69.6ºC ila 91.8ºC arasında değişen bir adet camsı geçiş sıcaklığı izlenmiştir. Bu durum, patates nişastası ile sığır jelatininin uyumlu olduğunu göstermiştir. Harmanlama oranının, filmlerin mekanik özellikleri üzerinde önemli bir etkiye sahip olduğu belirlenmiştir. Gerilme direnci, kopmadaki uzama ve Young modülü değerleri; sırasıyla 2.21-15.60 MPa, %93-130 ve 14.20-151.50 MPa olarak ölçülmüştür. Bu çalışmanın bulguları; jelatin ilavesinin, mekanik dayanıklılığı önemli ölçüde arttırdığını göstermiştir. Filmlerin su buharı geçirgenliklerinin 0.022x10-10 g.m-1.s-1.Pa-1 ile 0.061x10-10g.m-1.s-1.Pa-1 arasında değiştiği ve önemli ölçüde harmanlama oranına bağlı olduğu bulunmuştur. Jelatin içeren filmlerin su buharı geçirgenliğinin daha düşük olduğu saptanmıştır. Jelatinin optik geçirgenliği düşürücü etkisi ile birlikte, harmanlama oranının optik geçirgenlik değerleri üzerinde önemli bir etkisi olduğu gözlenmiştir. Ayrıca depolama koşullarının da optik stabiliteyi etkilediği belirlenmiştir. 40ºC' de depolama, filmlerin opaklığını arttırırken; oda sıcaklığında, +4ºC' de ve -20ºC' de depolama ters yönde bir etki göstermiştir.
Özet (Çeviri)
Today bioplastics, which are defined as environmentally friendly new generation plastics, take place on the market as bags, foam fillers and food tableware.In this study, it was aimed to obtain biodegradable films using starch and gelatin. Thermal, mechanical, permeability and optical properties of films based on potato starch and bovine gelatin plasticized with glycerol and citric acid monohydrate were investigated. Film formulations of different ratios of potato starch to gelatin (1:0, 1:1, 2:1, 1:2, and 0:1) were prepared and casting technique was used as film processing method. In the DSC analysis, one glass transition temperature varying from 69.6 to 91.8ºC for different film formulations was observed, which showed that potato starch and bovine gelatin are compatible. It was determined that blending ratio had an important effect on the mechanical properties. Tensile strength, elongation at break and Young?s modulus was found to be between 2.21-15.60 MPa, 93-130% and 14.20-151.50 MPa, respectively. The findings of this study showed that gelatin addition significantly increased the mechanical durability. The water vapor permeability of films ranged from 0.022x10-10 to 0.061x10-10 g.m-1.s-1.Pa-1 and significantly depended on the blending ratio. It was determined that the films contained gelatin had lower water vapor permeability. It was observed that the blending level has an important effect on the opacity values of films with an opacity-decreasing effect of gelatin. It was also found that storage conditions affected the optical stability. Storage at 40ºC increased the opacity whereas storage at room temperature, +4ºC, and -20ºC had an opposite effect.