Exploration of user experience of personal informatics systems
Kişisel bilgi sistemlerinin kullanıcı deneyiminin incelenmesi
  1. Tez No: 338428
  2. Yazar: ARMAĞAN KURU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERBUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
Birçok insan, kişisel davranışları hakkında veri toplamak, daha iyi kararlar almak ve hedeflenen davranışı değiştirebilmek için kişisel bilişim sistemleri kullanmaktadır. Piyasada yeni ürünler çoğalıp kişisel verilerin toplanmasını kolaylaştırırken, kullanıcıların yaşamına uzun erimli bütünleşmeleri net değildir. Bu çalışmada, deneyim ve uzun erimli ürün kullanımını hangi ürün özelliklerinin sağlayacağını ortaya çıkarmak için, iki kullanıcı araştırması yürütülmüştür. Katılımcıları egzersize yöneltebilecek kişisel bilişim sistemlerinin kullanımı farklı yöntemlerle gözlenmiştir. Her iki çalışmada da ön görüşmeler yapılmış ve katılımcıların kişisel bilişim sistemleri ile etkileşimi sağlanmıştır. Katılımcılar, her iki çalışmada da, deneyimlerini sayısal ve sözel olarak değerlendirmiş, ikinci çalışmada sistem ile deneyimlerini günlük olarak puanlamıştır. Her iki çalışmanın başında ve sonunda, fiziksel aktivite durumlarına bakılmış ve çalışmaların sonunda algılanan davranış değişikliği anlaşılmaya çalışılmıştır. Tüm çalışma sonuçları, nitel ve nicel olarak analiz edilmiş ve ortak ve ayrışan yönleri ortaya koyulmuştur.Çalışma sonucunda kişisel bilişim sistemlerinde, verilere kolay ve hızlı erişimin tasarımda kritik ölçütlerden biri olduğu, iyi ve olumlu sosyal etkileşim sonuçlarının sürekli ürün kullanımı destekleyeceğini görülmüştür. Ayrıca, bireye özel bilgi edinmenin de önemli bir beklenti olduğu görülmüştür. Kullanıcı deneyimlerinin farklı boyutlarının analizi ile gelecekteki kişisel bilişim sistemlerinin tasarımını yönlendirebilecek ölçütler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Many people use personal informatics systems to gather personal behavioral data, make better decisions, and make changes to their behavior. While the proliferation of new products on the market makes collecting personal data easier, how to help people engage with these systems over a long period of time remains an open question. To uncover which features of personal informatics systems lead to engaging experience and long-term use, two user studies were conducted with people who use personal informatics systems to support or track behavior change. Baseline interviews were conducted and participants were asked to interact with personal informatics systems. Participants rated their experience both qualitatively and quantitatively and particularly in Study2, participants rated their experience with the system daily. At the beginning and at the end of each study, participants were asked to reflect on their physical activity levels and on their perceived behavior change at the end of the each study. The results were analyzed qualitatively and quantitatively and similarities and differences between the studies were exhibited.This research reveals that easy and instant access to data is critical, and feeling good and positive social outcomes of interaction will also support sustained product use. In addition, personalization of data is emerged to be an important expectation of the users. At the end, design implications for future personal informatics system are also offered.