Energy and buffer aware application mapping for networks on chip
Yonga üzeri ağlar için enerji ve arabelleğe duyarlı uygulama eşleştirme
  1. Tez No: 338429
  2. Yazar: COŞKUN ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CÜNEYT F. BAZLAMAÇCI
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Yonga üzeri ağlar, yonga üzeri sistemlerin ölçeklenebilirliğini ve performansını artıran yeni ve gelişen bir yonga üzeri haberleşme yöntemidir. Tasarım aşamasında karşılaşılan uygulama eşleştirme problemi genellikle toplam haberleşme enerjisi azaltma problemi olarak çözülür. Bu çalışma, problemi ağ tasarımı açısından ele alır ve toplam haberleşme enerjisini azaltırken arabelleklerdeki paket sayısı gibi ağ parametrelerini iyileştiren eşleştirme çözümleri bulmaya çalışır. Bunun için bir yonga üzeri trafik modeli gereklidir. Öz benzerlik, Ethernet trafiklerini olduğu gibi yonga üzeri haberleşmeyi de karakterize edebilen bir modeldir. Bu tezde yonga üzeri ağlar için bir öz benzer trafik modeli oluşturularak, hem enerji hem de arabellek kullanımı ölçütlerini içeren bir uygulama eşleştirme problem tanımı önerilmiş ve bu problemi çözmek için genetik algoritma temelli bir model geliştirilmiştir. Yapılan deneyler sonucunda bu problem tanımının haberleşme enerjisini düşük tutarken yüksek arabellek kullanımını önlediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Network-on-Chip (NoC) is a developing and promising on-chip communication paradigm that improves scalability and performance of System-on-Chips. NoC design flow contains many problems from different areas, for example networking, embedded design and computer architecture. Application mapping is one of these problems, which is generally considered as a communication energy minimization problem. This dissertation approaches to this problem from a networking point of view and tries to find a mapping solution which improves the network performance in terms of the number of packets in the buffers while still minimizing the total communication energy consumption. For this purpose an on-chip network traffic model is required. Self similarity is a traffic model that is used to characterize Ethernet and/or wide area network traffic, as well as most of on-chip network traffic. In this thesis, by using an on-chip traffic characterization that contains self similarity, an application mapping problem definition that contains both energy and buffer utilization concerns is proposed. In order to solve this intractable problem a genetic algorithm based model is implemented. Execution of the algorithm on different test cases has proved that such a mapping formulation avoids high buffer utilizations while still keeping the communication energy low.