Estimation of dynamic soil properties and soil amplification ratios with alternative techniques
Zeminlerin dinamik özelliklerinin ve zemin büyütme faktörlerinin alternatif yöntemlerle belirlenmesi
- Tez No: 338432
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL ASKAN GÜNDOĞAN, YRD. DOÇ. DR. ATİLLA ARDA ÖZACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deprem Mühendisliği, Jeofizik Mühendisliği, Earthquake Engineering, Geophysics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Depremler, kentsel alanları etkileyen en tahrip edici doğal afetlerdendir. Depremlerin oluşturduğu yapı hasarları, depremin yalnızca odak ve yayılım özelliklerine değil, zemin özelliklerine bağlı olarak da büyük farklılıklar göstermektedir. Yeryüzüne ulaşan sismik kesme (kayma) dalgalarının genlik ve frekans içerikleri, lokal zemin koşullarına bağlıdır.Sert anakayanın üzerinde yer alan yumuşak zeminlerin yer hareketini büyüterek ağır yapı hasarlarına neden olabildiği bilinmektedir. Zemin hakim periyodu, yapının hakim periyoduna yakın olduğunda, yapısal hasar önemli ölçüde artmaktadır. Hakim periyot, büyütme faktörü ve zemin tipi değerlendirmeleri, can ve mal kaybını azaltma açısından oldukça kritik bir husustur. Belirtilen nedenlerden ötürü, zemin dinamik davranışlarının değerlendirmesi deprem mühendisliği için temel konulardan birisi haline gelmiştir. Zeminlerin dinamik özelliklerini belirleme çalışmaları, temel olarak S-dalgası hız profili, büyütme faktörü ve zemin tepkisi elde etmeye dayanır.Bu çalışmada ilk olarak, Çoklu-mod Uzaysal Özilişki metodu kullanılarak ilgili sahalarda S-dalga hız profili değerlendirilmesi yapılmıştır.Bu metot, temel modların yanısıra yüksek modlar için de başarıyla kullanılabilmesi açısından diğerlerinden farklılık gösterir. İkinci aşamada, Yatay/Düşey Spektral Oran metodu, hem mikrotemor verileri hem de yer hareketi verileri üzerindeuygulanmıştır. Son olarak, alternatif metotlardan elde edilen büyütme faktörleri birbirleriyle karşılaştırılmıştır. Hakim frekans ve zemin büyütme faktöü açısından birbiri ile uyumlu sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Earthquakes are among the most destructive natural disasters affecting urban populations. Structural damage caused by the earthquakes varies depending not only on the seismic source and propagation properties but also on the soil properties. The amplitude and frequency content of seismic shear waves reaching the earth?s surface is dependent on local soil conditions. It is well known that the soft sediments on top of hard bedrock can greatly amplify the ground motion and cause severe structural damage. When the fundamental period of the soil is close to the fundamental period of a structure, structural damage increases significantly. Estimation of the fundamental periods, amplification factors and types of soils is critical in terms of reduction of loss and casualties. For the reasons stated, estimation of dynamic behavior of soils has become one of the major topics of earthquake engineering. Studies for determining dynamic properties of soils depend fundamentally on the estimation of the S-wave velocity profiles, amplification factors and ground response.In this study first, the Multi-Mode Spatial Autocorrelation (MMSPAC) method is used to estimate the S-wave velocity profiles at the sites of interest. This method is different than the other ones in the sense that it works for the higher modes as well as the fundamental mode. In the second part, Horizontal to Vertical Spectral Ratio (HVSR) method will be used on both microtremor and ground motion data. Finally, the amplification factors from alternative methods are compared with each other. Consistent results are obtained in terms of both fundamental frequencies and amplification factors.