Developing a model for effective communication of user research findings to the design process
Kullanıcı araştırmasının tasarım sürecine etkili bir şekilde iletimine yönelik bir model geliştirilmesi
  1. Tez No: 338433
  2. Yazar: GÜLŞEN TÖRE YARGIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÇİĞDEM ERBUĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 251
Özet
Kullanıcı araştırması bilgisinin tasarım sürecine entegrasyonunun çok büyük faydalar sağlayacağı yaygınlıkla inanılan bir konudur. Bu araştırmaların sadece faydalarını değil, nasıl gerçekleştirilmesi gerektirildiğini de inceleyen birçok çalışma mevcuttur. Ancak etkili entegrasyon kullanıcı araştırmasında toplanan bilginin niteliklerine dayandığı kadar, bu bilginin tasarımcıya nasıl sunulacağı ile de yakından ilişkilidir. Literatürde kullanıcı araştırması bulgularının nasıl sunulacağına dair örnekleri bulmak mümkündür. Fakat araştırma çıktısı sunumlarının geliştirilmesine ilişkin eksiklik duyulan konu, pratisyenlerin ihtiyaçları ve beklentilerini gözeten ve etkili sunum ile ilgili tartışmaları göz önünde bulunduran, düzenli olarak yapılandırılmış bir yaklaşımdır.Bu çalışmanın amacı kullanıcı araştırması bulgularının tasarım sürecine etkili bir şekilde entegrasyonunu sağlayabilmek amacıyla, bulguların tasarımcılara nasıl sunulması gerektiğini araştırmaktır. Çalışma sonucunda etkili iletişimi sağlamaya yönelik bir model, stratejiler ve yönergeler önerilmiştir. Bunları önerebilmek amacıyla, çalışmada uygulanan yöntem üç ana basamaktan oluşmuştur. Basamaklar literatür taramasını, alanda çalışan tasarımcılar ile gerçekleştirilen derinlemesine mülakat çalışmasını ve bahsedilen iki basamakta edinilen bulguların doğrulanması amacıyla gerçekleştirilen anket çalışmasını kapsamaktadır. Çalışma sonuçları, kullanıcı araştırması bulgularının etkili iletimine ilişkin boyutlar anlamında, tasarımcıların kullanıcı araştırması sonucundaki beklentilerini ortaya koymuştur. Ayrıca iletim yöntemlerinden ve sunumdaki bilgi içeriğinden beklenen nitelikler, pratisyenlerin bakış açısı ile tanımlanmıştır. Çalışmanın temel çıktısı, kullanıcı araştırması bulgularının tasarım sürecine iletimine yönelik yeni sunum araçları tasarlarken ve iletişim aktiviteleri tasarlanırken, araştırmacının göz önünde bulundurması gereken bir grup strateji ve yönergeler olmuştur.
Özet (Çeviri)
It is a commonly held belief that the integration of user research data into the design process can bring great benefits; and there have been many studies that not only examine these benefits, but have also suggested how these researches may be carried out. However, effective integration relies as much on the way information gathered from user researches is delivered to the designer as the quality of the information gathered. Examples of how user research findings are communicated can be found in literature; but what is lacking is a structured approach to developing deliverables with a framing of discussions about effectiveness, considering the practitioner?s needs and expectations.This study aims to investigate how user research findings should be communicated to the designers in order to maintain effectiveness in integration of the findings to the design process. A model and strategies and guidelines to achieve effective communication are proposed as the result. In order to propose them the methodology involves three main stages, including a literature search, an in-depth interview with the practicing designers and a verification questionnaire to confirm the findings of the previous two stages. The results of the study reveal expected outcomes of the user research activity by designers as the dimensions of effective communication of user research findings. Moreover qualities of the delivery mediums and informational content of the deliverables are identified from practitioners? perspectives. The outcome of the study is a set of strategies and guidelines that the researches should consider, while designing new deliverables and planning communication activities for delivering user research findings to the design process.