Buca (İzmir) ilçesinin zemin özelliklerinin araştırılması
Investigation of soil properties of Buca (Izmir)
  1. Tez No: 410535
  2. Yazar: HAZAL BOSTANER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. COŞKUN SARI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, İzmir İlinin Buca İlçesinde yaklaşık 20 kilometrekarelik bir alanda her biri 25 dakika süreli 130 adet mikrotremör ölçüsü alınmıştır. Arazide kaydedilen veriler Nakamura tekniği ile değerlendirilmiştir. Buca İlçesinde kaydedilen ölçümlerin değerlendirilmesi sonucunda deprem etkisi altındaki zemin tabakalarında meydana gelebilecek davranışların tahmin edilmesi amaçlanmıştır. Mikrotremör ölçümlerinin analizi sonucu dinamik parametrelerin (zemin hakim periyodu, H'nin V'ye (Yatayın Düşeye) oranı, bölgedeki ana kaya derinliği, yerel zemin profilini oluşturan tabakaların ve jeolojik birimlerin kayma dalgası hızları) belirlenmesi amaçlanmıştır. Zemin hakim periyodu, H'nin V'ye oranı gibi parametreler, mikrobölgeleme çalışmaları sonucunda oluşturulacak haritalarda başlıca amacı oluşturmaktadır. Kayma dalgası hızı, ana kaya derinliği gibi parametreler ise genellikle yapılacak diğer analizlerde veri olarak veya diğer çalışmalardan bulunan sonuçları tamamlayıcı nitelikte kullanılmaktadır. Bu çalışmada, Buca ilçesinin zemin özellikleri mikrotremör yöntemi ile araştırılmış ve zeminin dinamik karakteristikleri (zemin hakim frekansı (F) ve zemin büyütme faktörü (A)), Poisson oranı, Vp'nin Vs'ye oranı, sönüm faktörü gibi sismik parametrelere ulaşılmıştır. Bu parametrelere göre haritalar oluşturulmuş ve yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The scope of this thesis is to estimate the local site effects associated with the shallow sedimentary layers in Buca district of İzmir Province. In total 130 microtremor measurements were recorded for 25 minutes duration each in an area of approximately 20 square kilometers. The data recorded in the field is evaluated by the H toV spectral ratio technique ( so called Nakamura technique). The analysis of microtremor measurements was aimed to determine the dynamic parameters (predominant period, H to V (Horizontal to Vertical) spectral ratio in the region, bedrock depth, and finally estimation of the shear wave velocities of local soil profile in the area of interest. The parameters such as predominant period and H to V ratio constitute the main objective in the maps created as a result of microzonation studies. The other critical parameters such as shear wave velocity and depth to bedrock are generally needed for engineering applications. In this study, the local site conditions of Buca district were investigated with the microtremor method and seismic parameters such as ground dynamic characteristics (predominant frequency (F) and ground amplification factor (A)), Poisson's ratio, Vp to Vs ratio, damping factor were achieved. The associated maps which were related with these parameters were created and interpreted.