Bursa ilinde karma yem üretimi ve pazarlaması
Compound feed production and marketing in Bursa province
  1. Tez No: 33844
  2. Yazar: HÜLYA GÖRSÜN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN VURAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarım Ekonomisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
11 OZ BURSA İLİNDE KARMA YEM ÜRETİMİ VE PAZARLAMASI Yem giderleri, hayvancılık üretim faaliyetinde en büyük paya (% 60-70) sahip gider kalemini oluşturmaktadır. Bursa yöresi, mevcut hayvan populasyonu ve karma yem üretim tesisleri ile hayvansal üretimde hem girdi hem de ürün bazında ülkemiz için büyük önem taşımaktadır. Karma yem üretiminde temel sorun; hammadde temini konusunda olup, özellikle, vitamin-mineral karmaları ve balık unu'nda tamamen, yağlı tohum küspelerinde ise kısmen (ihtiyacın 1/3 'ü) ithalatçı durumuna gelmiş olmamızdır. Karma yem pazarlamasında ise çok önemli bir sorun yaşanmamakta, ancak talebin, dövize endeksli olan ithal hammaddeler sebebiyle devamlı yükselen ürün maliyetleri karşısında sürekli olarak dalgalanması, yem pazarlamasında bulunan tüccarın başlıca sorununu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT COMPOUND FEED PRODUCTION AND MARKETING IN BURSA PROVINCE Feeding costs are the main item, accounting for up to 60 - 70 % of the livestock production. Bursa province has an important place in the Turkish livestock production with its own farm animal population and compound feed mills. The main problem of the compound feed production is providing the raw material. In recent years, Turkish compound feed industry became a net importer which is completly depending on vitamin-mineral premixes, fish-meal, and semi-dependent on the oil cakes (1/3 of the needs). On the other hand, one of the biggest problem concerning the marketing of the compound feed, is demand fluctations which is affected from imported raw materials. Continuosly increases in foreign currencies also affects the cost of the product. These are the main problems that the dealers come across.