Shopping malls in Ankara as the new non-places of the generic capital city
Jenerik başkentin yeni yersiz kent mekanları olarak Ankara'daki alışveriş merkezleri
  1. Tez No: 338467
  2. Yazar: SERDAR ERİŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜVEN ARİF SARGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Economics, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
Bu çalışmanın asıl amacı, çağdaş dünyada, ekonomik, sosyal ve bunlara bağlı mekânsal dönüşüm süreçlerini ve özellikle teknolojik gelişmelere koşut olarak çağdaş kapitalizmin şehirler ve mimari mekanlar üzerindeki etkilerini sorgulamaktır. Bu hususta, bu çalışma ?kültürler arası? ekonomik ve sosyal yapısal ilişkileri ve bu yapısal ilişkilerin yansıması olan yeni mekânsal arketipler olan alışveriş merkezlerinin önemini araştırmaktadır. Bu dönüşüm süreçlerinde, yapısal ve yerel ilişkilerin, bilgi çağında, karşılıklı ve ikircikli yapısını anlamak adına, bunlara etmen, yerel ajan ve etkenleri, bunların sınırlarını ve dahi bunlara bağlı yerel parametre ve eylemlerin önemini tartışmak adına, yerel ölçekte Ankara şehri ve şehri saran alışveriş merkezleri `stratejik araştırma konusu olarak seçilmişlerdir.
Özet (Çeviri)
The primary aim of this study is to question the economic, social and spatial transformation processes in contemporary world and the influences of the late-capitalism on cities and architectural spaces especially by the rise of technological developments. In this respect, the study analyses the importance of the shopping malls as the new archetypes in these restructuring processes by reading ?cross-cultural? theories on economy and society, and the spatial reflections of the changes in such structural relations. The city of Ankara and the surrounding shopping malls together have been chosen to discuss the significance of local agents, their limits, parameters and actions in order to understand the dialectics of these restructuring processes of the information age at the local scale.