Analysis of certain serial search strategies for FM frequency hopping system
  1. Tez No: 3590
  2. Yazar: NAZAN TEKİNEL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YALÇIN TANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 205
Özet
ÖZET FREKANS ATLAMALI FM SİSTEMLERİ İÇİN BAZI SERİ ARAMA STRATEJİLERİMİN ANALİZİ TEK i NEL, Naz an Yüksek Lisans Tezi, Elektrik ve Elektronik Müh. Böl. Orta Doğu Teknik üniversitesi Tez Yönetmeni : Doçent Dr, Yalçın Tanık Mayıs 1988, 204 sayfa Bu tezde, frekans atlamalı radyo sistemleri için bir grup seri arama stratejileri Markov akis diagrarnları kullanılarak incelenmiştir. Stratejilerin performans kriteri olarak verilen, bir kaba eşzaman lama sağlama olasılığı için kaba eszamanlama süresi baz alınmıştır. Seçilen stratejiler, almacın arama periyodu süresince 2 kez yavaş, 3 kez yavaş, 4 kez yavaş atlama ve“git ve bekle”olarak adlandırılabilecek seri arama stratejileridir. Bu stratejiler, SS50, %25, %10 kapalı kanal durumu, değişik doğrulama algoritmaları, değişik zaman belirsizlikleri, değişik sayıda frekans atlama setleri ve göndermenin arama süresi içinde herhangi bir anda başlaması koşullarında incelenmiştir. Hesaplamalar, sayısal olarak yapılmış, sonuçlar grafikler ve tablolar -v-olarak verilmiştir. Yapılan analizler sonunda,“git ve bekle”stratejisinin hemen hemen bütün koşullar altında en hızlı arama stratejisi olduğu bulunmuştur. incelenen 2320, 256, 16 frekanslı k atlama setlerinden sadece 16 frekansl ık atlama seti durumunda 2 kez yavaş atlama stratejisi en hızlı stratejisidir. ftyrıcat doğrulama eşiğinin düşürülmesiyle kapalı kanallara karşı performans arttığı ve doğrulama eşiğinin yükseltilmesiyle hatalı kaba eşzarnanlarna olasılığına karşı performansın arttığı görülmüştür. Anahtar kelimeler s Tayf yayma, frekans atlaması, eşzarnanlarna, kaba eşzarnanlarna, seri arama ile kaba eşzarnanlarna -vı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT ANALYSIS OF CERTAIN SERIAL SEARCH STRATEGIES FOR FM FREQUENCY HOPPING SYSTEM TEKiNEL, Naz an M.S. in Electrical and Electronics Eng. Middle East Technical University, Ankara Supervisor :Assoc.Prof.Dr, Yalçın Tanık May 1388, 204 pages In this thesis, a class of serial search strategies are analysed by using Markov chain flow graphs for a frequency hopping transceiver system. The performance criterion is taken as the acquisition time for a given probability of acquisition. The 2 times, 3 times, 4 times slower receiver hop rate in search period and“ stop and wait”during- each search period strategies were chosen. They are analysed under various conditions, like 50%, 25%, 10% blocked channels, different confirmation algorithms, various time uncertainties, various number of hopset frequencies and random beginning of the transmission within a search period. Computations are done numerically and results are given as tables and graphics. At the end of the analysis, it is found that the fastest strategy is the stop and wait search strategy -111-under almost all of the conditions. Only for 16 f requency-hopset case» out of 2320, 256» 16 frequency- hopset cases which were examined, the 2 times slower strategy is the best one. Also, it is found that as the confirmation threshold level decreases, performance against jamming increases and as the confirmation threshold level increases, performance against false lock increases for all strategies. Key words : Spread spectrum, frequency hopping, synchronisation, acquisition, serial search acqui si t i on..IV-