Fuzzy approach in preliminary design of weak rock slopes for lignite mines
Linyit madenlerindeki zayıf kaya şevlerinde bulanık mantık yaklaşımıyla ön duraylılık analizi
  1. Tez No: 338471
  2. Yazar: AHMET GÜNEŞ YARDIMCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CELAL KARPUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Jeomekanik bir sınıflama sistemi olan kaya kütlesi sınıflama sistemi (KKS) üzerine geliştirilmiş olan şev kütle sınıflama sistemi (ŞKS) kaya şevlerinde ön duraylılık analizi çalışmalarında kullanılan işlevsel bir araçtır. KKS ve ŞKS sistemlerinin parametre derecelendirme mantıkları klasik küme teorisi üzerine kurulmuştur. Geleneksel sınıflama sistemlerinin temel sorunları aralıklar için keskin sınırlar belirlenmesi, aralıkların alt ve üst sınırları için aynı değerlerin atanmış olması ve kayanın karmaşık doğasından kaynaklanan belirsizliklerdir. Bu sorunlar, nihai olarak bulunan kaya kütlesi ve şev kütlesi sınıflarında yanılsamalara sebep olmaktadır. Bu çalışma kapsamında, kaya ve şev sınıflama sistemlerinin yukarıda bahsedilen sorunları bulanık küme teorisi kullanılarak aşılmaya çalışılacak ve şev sınıflarının geliştirilen yeni yaklaşıma göre daha hassas tahmini yapılacaktır. Ön duraylılık çalışmasında Bieniawski?nin geliştirmiş olduğu şev performans grafiğinin zayıf kaya koşullarına uygunluğu araştırılmıştır. Daha sonra bu grafik gerçek yenilme verileri kullanılarak yeniden düzenlenmiştir. Kütle yenilme durumunu göz önüne alarak güvenli şev açıları geleneksel ve bulanık KKS değerleri yardımıyla bu grafikten hesaplanmıştır. Sonrasında ŞKS sistemi diğer yenilme mekanizmalarını tahmin etmek için kullanılmıştır. ŞKS sistemi gerçek yenilme verileri kullanılarak bulanıklaştırılmış ve böylece şev sınıfı, duraylılık durumu, yenilme olasılığı gibi çıktı değerleri daha doğru tahmin edilebilmiştir. Sonuç olarak geleneksel ve bulanık sistemlerden elde edilen veriler karşılaştırılmış ve kurulan yeni sistemlerin performansları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Slope mass rating (SMR) system, which is an enhanced version of rock mass rating (RMR), is a useful tool to be utilized for the preliminary stability analysis of rock slopes. Parameter scoring systems of both conventional RMR and SMR systems are based on crisp set theory. Common problems of conventional classification systems are assigning sharp boundaries for ranges, the same values for both upper and lower limits of ranges and presence of uncertainties as a result of complex nature of rock. These problems give rise to misleading final scores for rock or slope masses. In the scope of this study, the above mentioned problems of rock mass and slope mass classification systems will be aimed to be overcame by application of fuzzy set theory to RMR and SMR systems. For the preliminary stability assessment, slope performance chart suggested by Bieniawski was investigated in terms of its suitability to weak rock conditions. Later, the chart of Bieniawski was modified based on the back analysis data taken from real failure cases. Critical slope angles considering rock mass failure were determined from this chart using conventional and fuzzified RMR scores. After that, the SMR was used to investigate the structural failure mechanisms. Finally, SMR system was fuzzified similar to RMR by considering real failure cases. The result obtained from conventional and fuzzy systems were compared. It was observed that the fuzzified SMR and RMR produced more representative results than conventional RMR and SMR.