Investigation of non-point source pollution potential in the watershed of Porsuk dam reservoir
Porsuk baraj gölü havzası'ndaki noktasal kaynaklı olmayan kirlenme potansiyelinin araştırılması
  1. Tez No: 338472
  2. Yazar: ELİF KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞEGÜL AKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
İyi su kalitesi statüsüne ulaşılması sadece noktasal kaynakların kontrolüne değil aynı zamanda noktasal olmayan kaynakların kirliliğe olan katkısının en aza indirgenmesine de bağlıdır. Noktasal kaynaklı olmayan kirlilik çok sayıda bileşen içermesine rağmen, su kaynaklarının kalitesinin bozulmasında tarım ana faaliyet olarak kabul edilmiştir. Bu tezde farklı tarımsal uygulamaların Porsuk Baraj Gölü Havzası?ndaki göreceli etkilerini belirlemek için kuramsal bir çalışma yürütülmüştür. Bu amaçla coğrafi bilgi sistemi ile bütünleşmiş Soil Water Assessment Tool (ArcSWAT2009) kullanılmıştır. Model performansı Nash-Sutcliffe (NSE) ve ölçüm ve simülasyon akım sonuçları arasındaki mutlak yüzde değişim kullanılarak değerlendirilmiştir. Kalibrasyonu takiben, fosfor taşınımı yönünden hassas alanlar, on farklı tarımsal uygulama senaryoları için belirlenmiştir. Bu senaryolar değişen gübre ve sulama uygulama miktarlarının, arazi kullanımındaki değişikliklerin ve noktasal kaynaklı fosfor yükünün ?yüzey akışı ile nehir kollarına taşınan çözünmüş mineral fosfor formuna? (ÇÖZP) olan etkilerini anlamak için geliştirilmiştir. ÇÖZP yükündeki azalma açısından en etkili senaryo, gübre ve sulama miktarlarının sırasıyla %50 ve %20 azaltıldığı kombinasyon olarak belirlenmiştir. Bu kombinasyona tekabül eden, Porsuk Baraj Gölü?ne taşınan toplam ÇÖZP yükündeki azalma %40 olarak hesaplanmıştır. Bu senaryoda, ÇÖZP yükündeki azalmada daha çok gübredeki azalma etkili olmuştur. Hatırı sayılır ölçüde ÇÖZP yükünden sorumlu, en kritik alt havza belirlenmiştir. Ayrıca, ÇÖZP yükünü kontrol etmek için önem arz eden alanlar olarak düşünülen diğer alt havzalar da belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The achievement of good water quality status depends not only on point source control, but also on minimizing the contribution of non-point sources on pollution. Although non-point source pollution includes numerous components, agriculture has been considered as the primary activity responsible from deterioration in the quality of water resources. In this thesis, a hypothetical assessment was conducted to assess the relative impacts of different agricultural practices on the Watershed of the Porsuk Dam Reservoir (PDR). For this purpose, geographic information system (GIS) integrated Soil Water Assessment Tool (ArcSWAT2009) was used. Model performance was evaluated via Nash-Sutcliffe (NSE) and absolute percent deviation between simulated and observed yearly average flow values. Following manual calibration process, vulnerable areas for phosphorus transport were determined for ten different agricultural practice scenarios. These scenarios were developed to understand the effects of varying fertilizer and irrigation rates, land use changes and point source phosphorus loads on ?soluble mineral forms of phosphorus transported by surface runoff into reaches? (SOLP). The most effective management scenario in terms of reduction in SOLP loads was determined as the combination of 50% and 20% decrease in fertilizer and irrigation rates, respectively. The corresponding decrease in the overall SOLP load to the PDR was calculated as 40%. In this scenario, mostly fertilizer reduction was effective in SOLP reduction. The most critical sub-basin that is responsible for the considerable SOLP load was determined. Moreover, other sub-basins which can be considered as the high concern areas within the watershed to control SOLP loads were identified.