Assessment of open pit dewatering requirements and pit lake formation for Kişladağ Gold Mine, Uşak-Turkey
Kışladağ Altın Madeni açık ocak susuzlaştırılması ve ocak gölü oluşumunun değerlendirilmesi, uşak-türkiye
  1. Tez No: 338473
  2. Yazar: BURCU ÜNSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN YAZICIGİL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu araştırmanın temel amaçları (1) Kışladağ Altın Madeni (Uşak ? Türkiye) açık ocağında işletme dönemi boyunca, madencilik açısından güvenli ve kuru kazı şartlarının sağlanabilmesi için gerekli olan susuzlaştırma miktarının belirlenmesi, (2) kapama döneminde ocak gölü oluşumunun değerlendirilmesi ve (3) bütün bu süreçlerin yeraltısuyu sisteminde yaratacağı etkilerin ortaya koyulmasıdır. Sahayı temsil eden kavramsal modelin oluşturulmasının ardından, sayısal bir yeraltısuyu akım modeli kurulmuş ve kararlı akım koşulları altında kalibre edilerek, duyarlılık analizleri yapılmıştır. Kalibre edilen model aracılığıyla, iki farklı yaklaşım uygulanarak (kararlı ve kararsız akım koşulları), açık ocağa gelecek yeraltısuyu miktarı belirlenmiştir. Sonuç olarak, kararlı akım koşulları altında hesaplanan yeraltısuyu akım miktarının, kararsız akım koşullarında hesaplanan maksimum yeraltısuyu akım miktarının neredeyse yarısına eşit olduğu görülmüştür. Ancak, kararsız akım koşulları altında hesaplanan ortalama miktarın, kararlı akım koşulları altında hesaplanan akım miktarına oldukça yakın olması model sonuçlarının güvenilirliğini ortaya koymaktadır. Kapama döneminde ise, susuzlaştırma faaliyetlerinin son bulması ile birlikte açık ocakta bir ocak gölü oluşumu beklenmektedir. Ocak gölü su bütçesi oluşturularak, sistem denge şartlarına ulaşıncaya kadar geçen sürede, göl su seviyelerindeki zamansal değişim belirlenmiştir. Sonuçlar, ocak gölünün susuzlaştırma faaliyetlerinin sona ermesinden 585 yıl sonra 816 m seviyesinde dengeye ulaşacağını göstermektedir. Bunun yanı sıra, yapılan simülasyonların sonucunda, 829 m?nin kritik bir seviye olduğu, bu seviyenin altında alıcı bir ortam oluşturan ocak gölünün, daha yüksek seviyelerde akışı ileten bir ortam gibi davranacağı ve dolayısıyla akış aşağısındaki yeraltısuyu sistemini olumsuz yönde etkileyebileceği ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
The main purposes of this research are (1) to quantify the dewatering requirements for Kışladağ gold mine (Uşak?Turkey) in order to provide stable and dry conditions for mining during the operational period, (2) to assess the pit lake formation in post-closure period, and (3) to assess the impacts of these effects on groundwater resources. Following the development of the site conceptual model, a numerical groundwater flow model is set up and calibrated under steady state conditions and sensitivity analyses are conducted. The calibrated model is used as a tool for the determination of groundwater flow rates into the pit, applying two different simulation approaches: steady state and transient. The results show that steady state simulated pit-inflow rate was almost half of the maximum rates calculated by the transient simulations. The average pit-inflow rates however are very close to each other indicating the reliability of the model results. Following the cessation of dewatering activities during the post-closure period, a pit lake is expected to form. Pit lake water balance calculations are conducted to predict the lake levels with time until the equilibrium conditions are reached. The results show that pit lake levels stabilize at 816 m, 585 years after dewatering ceases. The results also show that 829 m is a critical level, below which pit will behave as a sink and for the higher levels, it will be a flowthrough system which may adversely affect the quality of downstream groundwater resources.