The lived experience of elementary school teachers implementing learning object based instruction: A phenomenological study
Öğrenme nesnelerine dayalı bır eğitim modeli uygulayan ilköğretim öğretmenlerinin gerçek deneyimleri: Fenomonolojik bir çalışma
- Tez No: 338490
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM SONER YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Günümüz okullarında teknolojiye erişim ve onun sınıflarda yaygın kullanımı, öğretmelerin ders planlarında yapacakları küçük değişiklikler ve güncellemelerle, öğrencilerin ihtiyaçları karşılamak, basari ve motivasyonlarını artırmak için, öğrenme içeriklerini kolayca düzenlemelerine imkân sağlamaktadır. Bu nitel fenomonolojik çalışma öğrenme nesneleri ve onun uygulanması konusunda dokuz ilköğretim öğretmeninin tutum, algı ve deneyimlerini araştırmıştır. Çalışmanın esas amaçları (a) okulların eğitici liderleri olarak öğretmenlerin öğrenme nesnelerine karşı algılarını, (b) , öğrenme nesnelerine dayalı bir eğitimde öğretmenlerin nesneleri ilişkin tanım ve uygulamalarını ve (c) bu süreçte karşılaşılan problem ve fırsatları araştırmaktır. Bu çalışma için veriler (a) yarı yapılandırılmış görüşmeler, (b) alan gözlem raporları ve (c) fotoğraflar kullanılarak toplanmıştır ve veriler dört aşama altında (verilerin kodlaması, temaların geliştirilmesi, temalar ve kodların oluşturulması ve bulguların açıklanması) Giorgi?nun (1997) tanımlayıcı fenomenoloji metodu kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmanın sonuçları göstermiştir ki öğretmenlerin neredeyse tamamı öğrenme nesneleri ve bu nesnelere dayalı eğitim konusunda olumlu bir tutuma sahip olmalarına rağmen, öğrenme nesnelerinin uygulanmasında kendileri ve öğrencileri acısından örneğin zaman, is yükü ve profesyonel eğitim gibi çeşitleri zorlukları ifade etmişlerdir. Bulgular ayrıca öğretmenlerin birçoğunun ?öğrenme nesnesi? terimi hakkında literatürde yer aldığı gibi açık bir bilgiye sahip olmadıklarını göstermiştir. Öğretmenler ağır müfredatı, öğrenme nesnelerinin kalitesini, sınıfların fiziksel ortamını, teknik destek ve hizmet içi eğitimdeki eksiklikleri bu yaklaşımın uygulanmasında birer problem olarak görürken, okul yönetiminden ve is arkadaşlarından gelen destek ve algılanan fayda açısından ise birer fırsat olarak değerlendirmektedirler.
Özet (Çeviri)
Access to technology and availability of it for todays classrooms provides teachers the ability to modify their teaching content by updating and making small changes in their lesson plans to facilitate learning, to motivate students, and to increase their achievement. This qualitative phenomenological study explored attitudes, perceptions, and lived experiences of nine elementary school teachers about learning objects and its implementation into their educational environment. The main purpose of this study was to investigate (a) teachers? perceptions, as instructional leaders of the school, (b) teacher definitions and applications of learning object based instruction, and (c) opportunities and problems of the implementation process. For this study, data was collected using (a) semi structured interviews, (b) field observation reports, and (c) photos and data were analyzed using Giorgi?s (1997) method of descriptive phenomenology under four stages: data coding, developing themes, organizing codes and themes, and describing findings. Findings of the study showed that while almost all of the teachers have a positive attitude and impression towards learning object and learning object-based instruction, they indicate a few difficulties for teachers and students in implementation of learning objects, such as time, workload, and training. The results also indicated that most of the teachers did not have a clear understanding of the term ?learning object? as it is stated in the literature. Teachers identified heavy curriculum, quality of learning objects, classroom physical environment, and lack of in-service training and technical support as obstacles and administrative support, peer support, and positive outlook as opportunities while the implementing the approach.