Matematik öğrenme güçlüğü riski olan öğrenciler için gerçekçi matematik eğitimi ile öğretim tasarım modeli geliştirme, uygulama ve değerlendirme
Developing, implementing and evaluating an instructional design model with realistic mathematics education for students at risk of mathematics learning difficulties
- Tez No: 740359
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNÜL GÜNEŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Matematik, Education and Training, Mathematics
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trabzon Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel Eğitim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 346
Özet
Matematik öğrenme güçlüğü riski olan öğrenciler için etkili ve doğru destek sağlanmadığında tipik gelişim gösteren akranlarından akademik olarak geride kalmaktadır. Genel eğitim sınıflarında eğitimlerine devam eden bu öğrenciler ek destek ve öğretimsel uyarlamalarla desteklenmediklerinde, akranlarından geride kalmaya devam ederler. Ayrıca MÖG riski olan öğrenciler için gerekli destek sağlanmadığında, öğrencilerin matematiğe ilişkin olumsuz tutumlar geliştirdiği ve bu olumsuz tutumların öğrencilerin gelecek eğitim hayatlarını olumsuz etkilediği belirtilmektedir. Günlük yaşamımızda sayısal beceriler esas olmakla beraber sayı kavramı ve işlemlerde yaşanan güçlükler, çocukların kişilik gelişimlerini, okul yaşamlarını ve mesleki eğitimlerini de etkileyen bir faktöre dönüşebilmektedir. Bu çalışmada, üçüncü sınıf düzeyi sayı kavramı ve doğal sayılarla işlemlerde zorluk yaşayan MÖG riski olan ilkokul öğrencileri için, gerçekçi matematik eğitimi kapsamında öğretim tasarım modeli geliştirilmesi, uygulanması ve öğrenci üzerindeki etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmaktadır. Gerçekçi matematik eğitimiyle desteklenmiş öğretim tasarım modeli, MÖG riski olan öğrencilerin yaşadıkları olumsuzluklarla baş etme becerisi kazanmaları, matematik öğretimlerinin desteklenmesi ve öğretmenlere rehber olması anlamında önemlidir. GME destekli öğretim tasarım modelinin geliştirilmesi, uygulanması ve değerlendirmesinde tasarım temelli araştırma yönteminden yararlanılmıştır. Tasarım temelli araştırma kapsamında bu çalışma dört aşamadan oluşmuştur. İlk aşamada, MÖG riski olan katılımcı öğrenciler belirlenmiştir. Aynı zamanda MÖG riski olan öğrencilerin bireysel öğrenme ihtiyaçları tespit edilmiş, sayı kavramı ve doğal sayılarla işlemler üzerine zorluk yaşadıkları konular ortaya konulmuştur. İkinci aşamada, GME destekli öğretim modeli tasarlanmış ve geliştirilmiştir. Bu süreçte belirlenen ihtiyaçlar doğrultusunda MÖG riski olan öğrencilerin sayı kavramı ve doğal sayılarla işlem konuları üzerine desteklenmesi için, ADDIE öğretim tasarım modeli kullanılarak, GME destekli öğretim tasarım modeli geliştirilmiştir. Üçüncü aşamada, geliştirilen GME destekli öğretim tasarım modeli, MÖG riski olan öğrencilere iki uygulama döngüsü şeklinde uygulanmıştır. Dördüncü ve son aşamada ise, GME destekli öğretim tasarım modelinin güçlü yönleri, geliştirilmesi gereken yönleri ve sayı kavramı ve doğal sayılarla işlem konularının öğretimine olan etkisi ortaya konulmuştur. Uygulama, üçüncü sınıf düzeyi sayı kavramı ve doğal sayılarla işlemlerde zorluk yaşayan MÖG riski olan ilkokul öğrencileriyle yapılmıştır. Bu anlamda birinci uygulama döngüsü üç öğrenciyle, ikinci uygulama döngüsü ise iki öğrenciyle gerçekleştirilmiştir. Araştırmada nitel ve nicel veri toplama araçları birlikte kullanılmıştır. Veri toplama aracı olarak, yarı yapılandırılmış görüşme, Sayılar ve İşlemler Matematik Başarı Testi (SİMBAT), Matematik Öğrenme Güçlüğü Risk Grubu Kontrol Listesi, Öğrenme Güçlüğü Belirti Tarama Listesi (ÖGBTL), müfredat temelli değerlendirme ve araştırmacı günlüğü kullanılmıştır. GME destekli öğretim tasarım modeli, ADDIE öğretim tasarım modeli ve Gerçekçi Matematik Eğitimi kullanılarak geliştirilmiştir. Öğretim tasarım modelinin birinci uygulama döngüsü 49 ders saati, ikinci uygulama döngüsü ise 54 ders saati sürmüştür. Birinci uygulama döngüsü, haftanın beş günü her gün bir kazanım öğretimi şeklinde tek okulda yapılmıştır. İkinci uygulama döngüsü ise, haftanın üç gününde günlük 30'ar dakikalık iki ders saati şeklinde tek okulda destek eğitim sınıfında yapılmıştır. GME destekli öğretim tasarım modeli sahip olduğu özellikler açısından MÖG riski olan öğrencilere sayı kavramı ve doğal sayılarla işlem konularının öğretiminde öğrencileri desteklemiştir. Gerçek yaşam problemlerinden yararlanılması ve öğretim sürecinde gerçek nesnelerin kullanılması MÖG riski olan ilkokul öğrencilerinin öğrenmelerine katkı sağlamıştır. Ayrıca, MÖG riski olan öğrencilerle kurulan etkileşimin, konuların örüntülü yapılarda sunulmasını, probleme ilişkin farklı çözümlerin görülmesini ve öğrencilerin konuya özgü matematiksel kavram ve ifadeleri kullanmalarına katkı sağladığı belirlenmiştir. GME destekli öğretim tasarım modelinin uygulanmasından sonra yapılan SİMBAT son test doğru sayılarının ön test doğru sayılarına kıyasla artış gösterdiği ve yapılan işlem hatalarının azaldığı tespit edilmiştir. GME destekli öğretim tasarım modelinin değerlendirilmesine yönelik SİMBAT izleme testi doğru sayılarının son test doğru sayılarıyla benzerlik gösterdiği görülmüştür. Son olarak, öğretimden beş hafta sonra da GME destekli öğretimin etkililiğinin devam ettiği sonucuna ulaşılmıştır. Bu sonuçlardan hareketle MÖG riski olan öğrencilerin farklı öğrenme alanlarındaki zorlukları dikkate alınarak GME destekli öğretim tasarım modeli, ulusal çapta ilkokul düzeyindeki sınıflarda uygulanabileceği düşünülmektedir. GME destekli öğretim tasarım modelinin, MÖG riski olan öğrencilere sayı kavramı ve doğal sayılarla işlem konularının öğretiminde sınıf öğretmenleri tarafından kullanılabilmesi planlanmaktadır. Bu anlamda, GME destekli öğretim tasarım modelinin sınıf ortamında uygulanmasına yönelik sınıf öğretmenlerine eğitimler verilebilir. MÖG riski olan öğrencilere sayı kavramı ve doğal sayılarla işlem konularının öğretiminde, GME destekli ders planlarının etkisi göz önüne alındığında, matematiğin diğer ünite ve konularına yönelik ders planları hazırlanarak etkililiği ve uygulanabilirliği test edilebilir.
Özet (Çeviri)
Students at risk of learning difficulties in mathematics lag academically behind their typically developing peers when effective and accurate support is not provided. These students who continue their education in general education classrooms continue to lag behind their peers unless they are supported with additional support and instructional adaptations. In addition, when the necessary support is not provided for students at risk of MLD, students develop negative attitudes toward mathematics, and these negative attitudes negatively affect the future education life of students. Although numerical skills are essential in our daily lives, difficulties in gaining numbers and operations can turn into a factor that also affects children's personality development, school life, and vocational education. The purpose of this study is to develop and implement an instructional design model within the scope of realistic mathematics education and to evaluate its effect on the third-grade number and operations in computing with natural numbers skills of elementary school students. The instructional design model supported by realistic mathematics education is important in terms of helping students with MLD risk cope with the negativities they experience, supporting their mathematics teaching and guiding teachers. The design-based research method was used in the design, development, implementation, and evaluation of the RME-supported teaching model. Within the scope of design-based research, this study consisted of four stages. In the first stage, participant students at risk of MLD were identified. At the same time, the individual learning needs of students with MLD risk were determined, and the subjects who had difficulty in the concept of numbers and the subject of operations with natural numbers were revealed. The second stage, the RME-supported instructional design model was designed and developed. In line with the needs determined in this process, an RME-supported teaching model was designed by using the ADDIE instructional design model in order to support students with MLD risk on the concept of numbers and the subjects of operations with natural numbers. The third stage, the RME-supported instructional design model was applied to students with MLD risk in two application cycles. The fourth and last stage, the strengths of the RME-supported instructional design model, the aspects that need to be developed, and its effect on the teaching of the concept of numbers and the operations gains with natural numbers were revealed. The research was carried out with primary school students at risk of MLD, who had difficulties in the concept of third-grade numbers and the subject of operations with natural numbers. This sense, the first application cycle was carried out with three students, and the second application cycle was carried out with two students. Qualitative and quantitative data collection tools were used together in the research. Semi-structured interviews, Numbers and Operations Mathematics Achievement Test, Mathematics Learning Disability Risk Group Checklist, Learning Disability Symptom Checklist, curriculum-based assessment, and researcher's diary were used as data collection tools. The GME-supported instructional design model was developed using the ADDIE instructional design model and Realistic Mathematics Education. The first application cycle of the instructional design model took 49 lesson hours, and the second application cycle took 54 lesson hours. The first application cycle was carried out in a single school, five days a week, as a learning outcome. The second application cycle, on the other hand, was carried out in a single school support education class in the form of two 30-minute lessons per day, three days a week. In terms of its features, the RME-supported instructional design model supported the students in teaching the concept of numbers and the subjects of operations with natural numbers to students with MLD risk. The use of real-life problems and the use of real objects in the teaching process contributed to the learning of primary school students at risk of MLD. In addition, it was determined that the interaction with the students at risk of MLD contributed to the presentation of the subjects in patterned structures, to see different solutions to the problem, and to the students' use of subject-specific mathematical concepts and expressions. After the implementation of the RME-supported instructional design model, it was determined that the number of SIMBAT post-test correct numbers increased compared to the pre-test correct numbers, and the errors in the operation were reduced. It was seen that the correct numbers of the SIMBAT follow-up test for the evaluation of the RME-supported instructional design model were similar to the correct numbers of the post-test. Finally, it was concluded that the effectiveness of RME-supported instruction continued five weeks after the instruction. Based on these results, it is thought that the RME-supported instructional design model can be applied at all grade levels of primary school nationally, taking into account the difficulties of students with MLD in different learning areas. It is planned that the RME-supported instructional design model can be used by classroom teachers in teaching the concept of number and operations gains with natural numbers to students with MLD risk. In this sense, it is recommended to give training to classroom teachers for the implementation of the RME-supported instructional design model in the classroom environment. Considering the effect of RME-supported lesson plans in teaching the concept of numbers and computing achievements with natural numbers to students with MLD risk, different lesson plans for different units and subjects of mathematics can be prepared, and their effectiveness and applicability can be tested.