Photocatalytic activity in nano sized titanium dioxide structures
Nano boyutlu titanyum dioksit yapılarında fotokatalitik aktivite
- Tez No: 338511
- Danışmanlar: PROF. DR. DENİZ ÜNER, DR. İSTEM ÖZEN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 246
Özet
Bu tezin amacı nanoboyutlu TiO2 yapılarında fotokatalitik aktiviteyi incelemektir. 2 farklı reaksiyon sistemi için 2 farklı yapı kullanılmıştır. Çalışmanın ilk bölümünde, cam boncukların üzerine sol-gel prosedürü ile kaplanmış TiO2, gaz fazında su ve hidrojen ile fotokatalitik CO2 indirgenmesinde kullanılmıştır. Fotokatalitik CO2 indirgeme reaksiyonu sonuçları, su parçalanma reaksiyonları için aydınlatma gerektiğini, toplam reaksiyonun CO2 indirgenme basamağının karanlıkta gerçekleştiğini ortaya koymuştur.Çalışmanın ikinci bölümünde, ticari potansiyele sahip kendi kendini temizleyen yüzey oluşturmak için, derz ve sıva ile karıştırılmış ticari TiO2 tozlarının fotokatalitik oksidasyon aktiviteleri belirlenmiştir.Kendi kendini temizleyen TiO2 eklentili çimento bazlı yüzeylerin testi için gaz fazında benzen oksidasyonuna dayanan bir metot geliştirilmiştir. Bu metot, çimentolu ve çimentosuz 15 ticari TiO2 örneğini elemek için kullanılmıştır. Bu metoda dayanarak ticari bir TiO2 örneği (S9) seçilmiştir. 15 ticari TiO2 örnek yüzeyi, NO ve CO2 prob molekülleri kullanılarak karakterize edilmiştir.Fotokatalitik benzen oksidasyonu deneyleri, titanyum dioksitin yüzeyde kullanımının fotokatalitik aktivite açısından daha etkili olduğunu göstermiştir. İnorganik malzeme kullanımı ile TiO2 yüzeye fazla aktivite kaybı olmadan bağlanmıştır. Bu tarz miktara dayalı bir optimizasyon ticari açıdan önemlidir.
Özet (Çeviri)
The objective of this thesis is to investigate the photocatalytic activity in nanosized TiO2 structures. Two different structures were used for two different reaction systems. In the first part of the study, TiO2 coated on glass beads by a sol-gel procedure were used to test the photocatalytic CO2 reduction reaction with H2O and H2 in the gas phase. The results of photocatalytic CO2 reduction reaction revealed that CO2 reduction step of the overall reaction proceeds in dark; while illumination is required for water splitting reaction.In the second part of the study, Photocatalytic oxidation activity of the commercial TiO2 powders mixed with grout and plaster were studied for a potential commercial self cleaning material.A method based on gas phase benzene oxidation was developed for testing TiO2 added cement based self cleaning surfaces. This method was used to screen 15 commercial TiO2 samples with and without cement. Based on this method a commercial TiO2 sample (S9) was selected for further use. Surface of 15 commercial TiO2 samples were characterized by using NO and CO2 as probe molecules.Photocatalytic benzene oxidation experiments showed that using TiO2 on the surface lead to more effective surfaces in terms of photocatalytic activity. TiO2 was bound to surface by inorganic materials without much activity loss. This kind of amount optimization is of commercial importance.