Breeding ecology of the egyptian vulture (Neophron percnopterus) population in Beypazari
Beypazarı küçük akbaba (Neophron percnopterus) populasyonunun üreme ekolojisi
- Tez No: 338510
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAN BİLGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Zooloji, Biology, Zoology
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma ile Beypazarı çevresinde üreyen tehlike altındaki Küçük Akbaba populasyonunun üreme başarısını ve yuva yeri seçimini etkileyen çevresel faktörlerin belirlenmesi amaçlandı. Bu bağlamda, 2010 ve 2011 yılları boyunca 750 km2'lik çalışma alanında Küçük Akbaba yuvaları araştırıldı ve izlendi. Yuva yerleri ile kayalıklar üzerine rastgele dağıtılan noktalar arasındaki ve üremede başarılı yuvalar ile başarısız yuvalar arasındaki çevresel farklar hem parametrik yaklaşımlar hem de yapay öğrenme yöntemleri kullanılarak 21 habitat değişkeni açısından incelendi. Beypazarı populasyonunun büyüklüğü 45 çift olarak saptandı. 2010 yılında 17 ve 2011 yılında 37 çiftin yuvası bulundu ve izlendi. Populasyonun üreme başarısı 2010 yılı için %100 ve 2011 yılı için %70 olarak saptandı. Random Forests tahmin yeteneği en yüksek model olarak belirlendi ve modelleme sürecinde 6 değişkenin yuva seçiminde, 4 değişkenin ise üreme başarısında etkili olduğu saptandı. Sonuçlar insan etkisinin, Küçük Akbaba'nın hem yuva yeri tercihinde hem de üreme başarısında önemli bir faktör olduğunu gösterdi. Nitekim çiftlerin bariz bir şekilde, köylerden, ilçe merkezlerinden ve yollardan uzak yuva yapmayı tercih ettiği ve alçak kayalıklarda yer alan ve Beypazarı çöplüğüne (dolayısıyla ilçe merkezine) yakın yuvaların üremede başarısız olma ihtimalinin daha fazla olduğu saptandı. Rakım ve bakı gibi değişkenlerin türün diğer populasyonlarına benzer eğilimler gösterdiği belirlendi; yuvalama ihtimali alçak rakımda ve güneye bakan kayalıklarda daha yüksekti. Genel olarak sonuçlar bölgedeki insan varlığı ve Küçük Akbaba populasyonu arasındaki potansiyel çatışmayı vurguladı. Yuvaların sürekli olarak izlenmesi ve halkı bilinçlendirmeye yönelik koruma aktivitelerinin uygulanması tavsiye edilmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the habitat features affecting nest site selection and breeding success of the endangered Egyptian Vultures (Neophron percnopterus) breeding around the town of Beypazarı. We searched and monitored nest sites in the study area (750 km2) for the years 2010 and 2011. The differences in terms of habitat features between nest sites and random points distributed along cliffs, and between successful and failed nest sites were investigated using both parametric approaches and machine learning methods with 21 habitat variables. The size of the Beypazarı population of Egyptian Vultures was estimated to be 45 pairs. Seventeen nests in 2010 and 37 nests in 2011 were found and monitored. The breeding success of the population was estimated to be 100% in 2010 and 70% in 2011. Random Forests was the modeling technique with the highest accuracy and the modeling process chose 6 and 4 variables affecting nest site selection and breeding success of the species, respectively. Results showed that human impact was a potential factor governing the distribution of nest sites in the area and increased the probability of breeding failure as vultures clearly preferred to nest away from nearby villages, towns and roads, and nests on lower cliffs and nests that are close to the dump site (therefore the town center) was prone to failure. Utilization of elevation gradient and aspect showed trends similar to other populations of the species, with probability of nesting increasing at lower altitudes and for south facing cliffs. The overall results emphasize the potential conflict between human presence and the population of Egyptian Vultures in the area. Continuous monitoring of the nest sites and conservation activities towards raising public awareness are advised.