Toward an understanding of acceptance of electronic performance support systems: What drives users' perceptions regarding usefulness and ease of use?
Elektronik performans destek sistemlerinin kabulünü anlamaya doğru: Kullanıcıların kullanışlılık ve kullanım kolaylığına ilişkin algılarını belirleyen unsurlar nelerdir?
- Tez No: 338512
- Danışmanlar: PROF. SONER YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2012
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 195
Özet
Bu çalışma Teknoloji Kabul Modeline (TKM) dayanarak Elektronik Performans Destek Sisteminin (EPDS) kabulünü açıklamayı ve anlamayı amaçlamaktadır. Bu karma araştırma yöntemi çalışması Türk Polis Teşkilatının Olay Yeri İnceleme ve Kimlik Tespit Birimleri bünyesinde gerçekleştirilmiştir. TKM tarafından ortaya konulan önermeleri kontrol etmek için, nicel veriler 209 polis memurundan anket ile toplanmıştır. Aynı zamanda, EPDS'nin kabulüne ilişkin anahtar inanışları (algılanan kullanışlılık ve algılanan kullanım kolaylığı) ve kolaylaştırıcı koşulları derinlemesine anlamayı sağlamak için, nicel veriler 15 polis memuru ile görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Yapısal Eşitlik Modelinin kullanıldığı nicel verilerin analizi algılanan kullanışlılığın, algılanan kullanım kolaylığı ve kullanıma yönelik tutumun EPDS'nin kabulünde önemli rol oynadığını göstermiştir. Ayrıca, görüşmelerin içerik analizi EPDS'nin bilgiye ulaşım, zamandan tasarruf, işleri daha doğru şekilde yapılması, işteki değişkenliğin azalması, işin daha kolay olması ve diğer yararlarından dolayı kullanışlı olarak algılandığını ortaya koymuştur. Bununla birlikte, sonuçlar EPDS'nin algılanan kullanışlılığını ve algılanan kullanım kolaylığını etkileyen çeşitli kullanıcı, sistem ve kurumsal özelliklerin olduğunu göstermiştir. Son olarak, bulgular destek, çevresel, kurumsal ve diğer (örneğin, deneyim ve avantajlar) koşulların EPDS'nin kabulünü kolaylaştıracağını göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to explain and understand the acceptance of the Electronic Performance Support System (EPSS) on the basis of the Technology Acceptance Model (TAM). This mixed methods research study was conducted within the Crime Scene Investigation and Identification Units of the Turkish National Police. The quantitative data were collected from 209 police officers with a questionnaire to test the hypothesized relationships in TAM. At the same time, the qualitative data were collected through interviews with 15 police officers to acquire an in-depth understanding of the key beliefs (perceived usefulness and perceived ease of use) and facilitating conditions regarding the acceptance of the EPSS. Analysis of the quantitative data using Structural Equation Modeling showed that perceived usefulness, perceived ease of use, and attitude toward using the EPSS play important roles in the acceptance of the EPSS. Moreover, the content analysis of the interviews revealed that the EPSS was perceived as useful due to access to information, saving on time, performing tasks more accurately, reducing variability in work, making jobs easier, and other benefits. In addition, the results indicated that there were a variety of user personal, system, and organizational characteristics that influenced the perceived usefulness and perceived ease of use of the EPSS. Finally, the findings showed that support, environmental, organizational, and other conditions (e.g., experience and advantages) would facilitate the acceptance of the EPSS.