Assessment of scenarios for sustainable transportation at METU campus
ODTÜ yerleşkesinde sürdürülebilir ulaşım senaryolarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 338535
  2. Yazar: ORUÇ ALTINTAŞI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HEDYE TÜYDEŞ YAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İnşaat Mühendisliği, Transportation, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Sürdürülebilir ulaşım, özel araca bağlı seyahat türünü desteklemek yerine motorize olmayan (yaya ve bisiklet) ve araç paylaşımı yapılan ulaşım türünü desteklemeyi hedefler. Bu hedef üniversiteler için de çok önemlidir; zira kampüslerdeki trafik ağlarının kontrollü olması ve topluma örnek oluşturmaları açısından bu tür politikaları uygulama imkanları yüksektir. Birçok sürdürülebilir kampüs ulaşım programları, özel araç emisyonun azaltılmasını her zaman sürdürülebilir ulaşım politikalarının geliştirilmesinde ilk aşama olarak görmektedir.Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) kampüsü 30,000 nüfusu ile geniş bir alana sahiptir. Sürdürülebilir kampüs ulaşımı politikasını geliştirmek için, öncelikle mevcut araç hareketliliği ve araç emisyon miktarını belirlemek gerekmektedir ki, bu çalışmanın ana konusu budur. Bunun için de i) araçların başlangıç-bitiş matrisinin, ii) kampüs içi taşıt km değerinin, iii) karbon emisyon değerinin belirlenmesi gerekmektedir. Seyahat verileri farklı kaynaklar kullanarak alınmıştır. Kapı giriş verileri Radyo Frekansı ile tanımla (RFID) yöntemiyle alınmış, bu sayede farklı seyahat grupları(akademik ve idari personel, öğrenci) için analiz yapma imkânı sağlamıştır.Trafik simülasyonları PTV-VISUM yazılımı kullanılarak yapılmış, her bir yol kesimi üzerindeki hız ve taşıt-km değerleri bulunmuştur. Mevcut durumdaki hareketlilik ve emisyon değerlerine göre daha sürdürülebilir kampüs ulaşımı için politikalar geliştirilmiş, PTV-VISUM yazılımında simülasyonu yapılmıştır. Geliştirilen politikanın mevcut karbon emisyon değerine etkisi değerlendirilmiştir. Sonuç olarak, öğrencilerin özel araç kullanımın azaltılması birinci ve en basit eylem olarak görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Sustainable transportation aims encouragement of non-motorized (pedestrian and bicyclist) and shared-ride transportation modes instead of car-dependent travels. This is important for university campuses, as they have better chance to implement such policies in a rather controlled traffic network, and can set an example to other communities. Most of sustainable campus transportation programs boil down to reduction of car-based emission cost of campus mobility, which is always the first step in developing more sustainable transportation policies.Middle East Technical University (METU), Ankara has a large campus area and a population over 30,000 people. To develop sustainable campus transportation policies, it was important to quantify the current levels of mobility and vehicle emissions within the campus, which was the main motivation behind this study. This required determination of i) campus origin-destination matrix, ii) in-campus vehicle-km-travelled (vehicle-km), and iii) carbon emissions. Travel data obtained from different sources, including the gate entry with RFID systems enabled analysis of different user groups, such as academic and administrative personnel and students, separately.The traffic simulations were prepared in PTV VISUM, which provided both speed and vehicle-km values for road segments, and could represent multi-user group demand matrices in a single traffic assignment. Based on the base case mobility and emission values, more sustainable campus transportation policies were simulated in PTV VISUM, and assessed in terms of carbon emission impacts. Discouraging of private car usage by students seemed the first and simplest action.