The multi-objective path placement optimization of parallel kinematic machines
Paralel kinematik makinelerin çok amaçlı yol konumlandırma optimizasyonu
- Tez No: 338536
- Danışmanlar: PROF. DR. ERES SÖYLEMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışmanın amacı, ön tanımlı bir yörüngenin 3 ? PRS paralel kinematik manipulatörlerin çalışma alanı içerisinde ideal pozisyon ve oryantasyonun elde edilmesidir. Analizde, ileri ve geri kinematik çözümler türetilmiş ve geri dinamik çözümler Lagrange Metodu ile tamamlanmıştır. Manipulatörün hareketini kapsayan çeşitli algoritmalar geliştirilmiştir. Dahası optimizasyon amaçları tanımlanmış ve genetik algoritma ile hesaplamalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to obtain optimal position and orientation of a trajectory frame with respect to the fixed frame of the manipulator. The work path which is given in the trajectory frame is also constrained in the workspace of the 3 ? PRS parallel kinematic machine. In the analysis, forward and inverse kinematics solutions are derived as well as the inverse dynamics model using Lagrange?s Method. Several algorithms governing the motion of the manipulator are developed. Moreover, optimization goals are defined and evaluated with the genetic algorithm.