Numerical and experimental analysis of dissipative silencer coupled with quarter wave tube
Çeyrek dalga tüpü ile birleştirilmiş dağıtıcı susturucunun sayısal ve deneysel analizi
- Tez No: 338534
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÇALIŞKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışma; dağıtıcı susturucu ve çeyrek dalga tüp rezonatörden oluşan melez bir susturucunun akustik karakteristiğinin incelenmesi ile ilgilidir. Basit genleşme haznesi ve reaktif delikli susturucunun akustik karakteristiği teorik ve deneysel yöntemlerle tanımlanırken, dağıtıcı delikli susturucunun kararketristiği sayısal ve deneysel çözümlerle ortaya konmaktadır. Ayrıca deneyler ve analitik çalışmalar çeyrek dalga tübünün susturucu performansına etkisini göstermek amacıyla melez susturucu için de genişletilmiştir. Dağıtıcı susturucunun deneysel sonuçları analitik çözümlerle doğrulanmıştır. Dolgu malzemesinin ve delikli yüzeyin akustik impedansının ampirik ifadeleri, üç boyutlu sınır eleman yönteminde kullanılmak üzere bu çalışmada sunulmaktadır. Ayrıca, ampirik ifadelerin kullanılamaması durumunda üç boyutlu sınır eleman yönteminde kullanılmak üzere dolgu malzemesinin karakteristik impedansı ve dalga boyunu bulmak amacıyla bir deney düzeneği daha kurulmuştur. Sınır eleman yönteminin sonuçları analitik ve deneysel sonuçlarla uygun bir şekilde karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study deals with investigation of acoustical characteristics of a hybrid silencer made up of a dissipative silencer and a quarter wave tube resonator. The theoretical and experimental analyses are performed to define acoustic characteristics of a simple expansion chamber and reactive perforated silencer, while the numerical and experimental solutions are presented for dissipative perforated silencer. Furthermore, the experiments and numerical solutions are extended to the hybrid silencer to find the effect of quarter wave tube resonator on the silencer performance. The experimental results of dissipative silencer are verified with theoretical solutions. The empirical expressions for acoustic impedance of perforation and filling material are presented in this study for use in a three-dimensional boundary element method (BEM). Besides, an experimental setup is also established to find the characteristic impedance and wavenumber of absorbing material to import BEM solution when the empirical expression cannot be used. The results found with BEM are compared by analytical and experimental results favorably.