Operation of the water control structures
Su kontrol yapılarının işletilmesi
  1. Tez No: 338537
  2. Yazar: OKAN ÇAĞRI BOZKURT
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURİ MERZİ, DOÇ. DR. ZUHAL AKYÜREK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 207
Özet
Taşkınlar yarattığı hasarlar bakımından üzerinde durulması gereken en önemli doğal afetlerden birisidir. Taşkınların büyük çapta hasara yol açmasının temel nedenleri plansız bir şekilde artan şehirleşme, dere yataklarının daraltılması ve taşkın kontrol yapılarının gerektiği gibi işletilememesidir. Coğrafi Bilgi Sistemleri (CBS), taşkın modelleme çalışmalarında kullanılabilecek önemli araçlar sağlayabilirler. Bu çalışmada, Mogan Gölü, Eymir Gölü ve İncesu Sel Kapanı havzaları, CBS kullanılarak taşkın olayları bakımından incelenmiştir. Bu havzalar 1070 km2'lik drenaj alanları ile Ankara'nın önemli alt havzalarındandır. 12 saat süreli, 50, 100 ve 500 yıllık tekerrür sürelerine sahip taşkın hidrografları Soil Conservation Service (SCS) metodu kullanılarak elde edilmiş ve taşkın öteleme işlemi yapılmıştır. Havza çıkışlarında bulunan taşkın kontrol yapılarının performansları, farklı koşullarda gelen değişik sağanakların hidrografları kullanılarak ölçülmeye çalışılmıştır. Elde edilen sonuçlar Mogan Gölü Su Kontrol Yapısı elemanlarının 500 yıllık sağanağın yaratacağı taşkını mansap tarafına güvenli bir şekilde aktaramayacağını göstermiştir. Ancak birtakım düzenlemelerle 100 yıllık sağanağın sorunsuz bir şekilde mansap tarafına aktarılabileceği görülmüştür. Diğer taraftan Eymir Gölü ve İncesu Sel Kapanı su kontrol yapılarının, elde edilen taşkın hacimlerini güvenli bir şekilde mansap tarafına geçirebildiği hesaplanmıştır. Bu çıkarım yapılırken İncesu Sel Kapanı çıkışında bulunan kapalı kutu kondüvinin söz konusu taşkın debilerini geçirebileceği varsayımı yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
Floods are one of the most important natural disasters regarding damages caused by them. Major reasons of huge damages of floods are unplanned urbanization, narrowing of river beds and incorrect operation of water control structures. Geographic Information Systems (GIS) can provide important tools to be used in flood modeling studies. In this study, Lake Mogan, Lake Eymir and İncesu Detention Pond subbasins are studied for flooding events within GIS framework. These subbasins are important catchment areas of city of Ankara with total drainage area of 1070 km2. Soil Conservation Service (SCS) method is used to obtain flood hydrographs for 12 hour duration and 50, 100 and 500 year return periods. Flood routing procedure is applied to obtain discharges at the outlet of the Mogan and Eymir Lakes and İncesu Detention Pond. Operation performance of water control structures are tried to be estimated by using hydrographs which are obtained for different scenarios. Results show that elements of Lake Mogan Water Control Structure do not have capability to discharge 500 year storm safely to the downstream of the lake. However, 100 year storm can be routed without creating problem if necessary small precautions are taken. On the other hand, water control elements of Lake Eymir and İncesu Detention Pond can transmit obtained flood volumes to the downstream parts by assuming that closed conduit at the exit of İncesu Detention Pond can safely convey resultant flood discharges.