Multi-attitudinal approaches of colour perception: Construing eleven basic colours by repertory grid technique
Renk algısının çoklu tutumsal yaklaşımları: Repertuar çizelgesi tekniği ile on bir temel rengin yorumlanması
  1. Tez No: 338538
  2. Yazar: SAADET AKBAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NAZ BÖREKÇİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
Renk algının temel bir öğesidir ve renk algısı bireyler arasında farklılık göstermektedir. Rengin bireylerce farklı algılanması, bu durumun çeşitli bağlamlarda, farklı bireylerde farklı anlamlar ifade ettiğini gösterir. Bu sebeple, renk algısındaki bu farklılıkların; bireyler arasında, farklı tutumlar yaratması ile bireylerden renklere karşı farklı tepkiler edinmek mümkündür. Renklerin kişiler üzerindeki etkisini esas alarak, bu tezin birincil hedefi bireylerin renkler üzerindeki tutumsal yaklaşımlarını keşfetmektir.Bu tez öncelikli olarak keşif niteliğindedir. Bu tez ilk olarak, bireylerin kendi tanımları ile renkleri ne şekilde düşündüklerini, yorumladıklarını ve anlamlandırdıklarını keşfetmeyi amaçlamıştır. Bu tezde öngörülen öznel yaklaşım, Kişisel Kurgu Teorisi (KKT) temellerinde yatan fikir esaslarına dayandırılmaktadır. Bireylerin kendi tanımları ile ne şekilde renkleri yorumladıklarını ve anlamlandırdıklarını açığa çıkarmak amacıyla, Repertuar Çizelgesi Tekniği'nden (RÇT) faydalanılarak bir deney gerçekleştirilmiştir. Bu deneye Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mimarlık Fakültesi lisans öğrencilerinden altmış gönüllü katılmıştır. On bir temel renk olan siyah, gri, beyaz, sarı, turuncu, kırmızı, pembe, mor, kahverengi, mavi ve yeşil uyaran olarak kullanılmıştır. İkinci adımda bu tez; bireylerin açığa çıkarılmış tutumları ile on bir temel renkle arasındaki ilişkilendirmeyi ve yapıyı incelemeyi amaçlamıştır.Bu deneyin sonucu olarak, altmış repertuar çizelgesi elde edilmiş ve bu çizelgeler içerik analizinin nitel ve nicel uygulamalarını kullanarak analiz edilmiştir. Sonuçlandırılan veriler daha sonra çok değişkenli istatistiksel analiz metotları kullanılarak analiz edilmiştir. Bu araştırmanın sonuçları, renk algısı ve renk psikolojisi üzerine yürütülen ileriki bilimsel araştırmalar için bir takım bilgiyi destekleyebilir. Bununla birlikte bu çalışmaya ait sonuçlar tasarımcılara; bireylerin renklerle ilgili tutumları hakkında nesnel anlayışı kazandıracak şekilde yardımıcı ve yol gösterici olabilir. Bu da, tasarımcaların kendi ürünleri ve sundukları hizmetler ile ilgili renk tasarımlarında ve renk planlamasında, tasarımcılara uygulamaya yönelik bir değer olarak katkıda bulunabilir.
Özet (Çeviri)
Colour is a basic aspect of perception and the perception of colour varies from individual to individual. This indicates that the perception of colours mean different semantics in various contexts to different individuals. Therefore, these differences in perception forms to behave in different attitudes towards colours among individuals and it is likely to achieve different attitudinal responses to colours from individuals. Relying on the effects of colours on individuals, the initial interest of this thesis is to explore the attitudinal approaches of individuals to colours.This thesis is first and foremost exploratory in nature. This thesis intended as a first step towards exploring the ways in which the individuals think of, construe and give meaning to colours in their own words. The subjective approach proposed in terms of this thesis is based on the underlying philosophy behind Personal Construct Theory (PCT). In order to elicit the individuals? ways of construing and giving meaning to colours in their own words, an experiment was conducted with the utilisation of the Repertory Grid Technique (RGT). Sixty undergraduate students of Middle East Technical University (METU) Faculty of Architecture were voluntarily participated in the experiment. As a stimuli, eleven basic colours which were black, grey, white, yellow, orange, red, pink, purple, brown, blue and green were utilised. For the second step, this thesis intended investigating the structure and interrelations between the elicited attitudes of individuals and eleven basic colours.As a result of the experiment, 60 repertory grids were elicited and were analysed by using the qualitative and quantitative applications of content analysis. The resulted data afterwards were analysed by using multivariate statistical analysis methods. The overall results of this research can support certain information for further scientific investigations on colour perception and colour psychology. Additionally, the results of this research can help and guide designers to attain objective understandings about the individuals? attitudes to colours. This can contribute to designers as a practical worthwhile during colour design and colour planning in their products and services.