Modeling and optimization of hybrid electric vehicles
Elektrikli hibrit araçların modellenmesi ve optimizasyonu
- Tez No: 338546
- Danışmanlar: PROF. DR. Y. SAMİM ÜNLÜSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
Bu tez çalışmasının ana hedefi, elektrikli hibrit araç aktarma organlarına ait temel parametrelerin tanımlanmış performans değerlerini sağlayacak ve yakıt sarfiyatı ve emisyon amaç fonksiyonlarını en aza indirgemek üzere optimizasyonunun gerçekleştirilmesidir. Aktarma organları parametrelerinin belirlenmesi, araç performansının elde edilmesi ve seri ve paralel elektrikli araç parametrelerinin optimizasyonu için kullanımı kolay ve esnek bir platform oluşturmak üzere MATLAB tabanlı bir grafik arayüz tasarlanmıştır. Elektrik motoru, içten yanmalı motor ve batarya için temel boyutlandırma işlemi için bir prosedür geliştirilmiştir. Her iki hibrit araç konfigürasyonu için önceden belirlenen kontrol stratejileri uygulanmıştır. Kullanıcı tarafından girilen alt ve üst tasarım parametreleri sınırları ve performans değerleri sağlanırken, daha iyi yakıt tüketimi ve emisyon değerleri elde etmek için, çok amaçlı, gradyan tabanlı optimizasyon prosedürü kullanılmıştır. Optimizasyon işlemi değişik tipte araçlar için uygulanmış ve elde edilen sonuçlar literatürde bulunan benzer uygulamalarla karşılaştırılarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main goal of this thesis study is the optimization of the basic design parameters of hybrid electric vehicle drivetrain components to minimize fuel consumption and emission objectives, together with constraints derived from performance requirements. In order to generate a user friendly and flexible platform to model, select drivetrain components, simulate performance, and optimize parameters of series and parallel hybrid electric vehicles, a MATLAB based graphical user interface is designed. A basic sizing procedure for the internal combustion engine, electric motor, and battery is developed. Pre-defined control strategies are implemented for both types of hybrid configurations. To achieve better fuel consumption and emission values, while satisfying nonlinear performance constraints, multi-objective gradient based optimization procedure is carried out with user defined upper and lower bounds of optimization parameters. The optimization process is applied to a number of case studies and the results are evaluated by comparison with similar cases found in literature.