Modelling effects of insufficient lap splices on a deficient reinforced concrete frame
Yönetmeliğe uygun olmayan betonarme çerçevede yetersiz bindirmeli eklerin modellemedeki etkileri
- Tez No: 338550
- Danışmanlar: PROF. DR. HALUK SUCUOĞLU, PROF. DR. BARIŞ BİNİCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Hasar almaya yatkın binalardaki sismik tehlikeyi azaltmak için, riskli olduğu belirlenen binalar değerlendirilmeli ve güçlendirilmelidir. Zayıf binaların performans değerlendirmesi geçmişteki yıkıcı depremler nedeniyle önemli bir mesele haline gelmiştir. Tasarım ve değerlendirme yönetmeliklerindeki yeni koşulları doğrulamak için deney ve analiz yapmak gereklidir.Bu çalışmada, Orta Doğu Teknik Üniversitesi Yapı ve Deprem Laboratuvarı'nda inşa edilmiş ve dinamik benzeri deney yöntemi ile test edilmiş yönetmeliğe uygun olmayan iki betonarme çerçevenin davranışı incelenmiştir. Söz konusu çerçeveler Deprem Bölgelerinde Yapılan Binalar Hakkında Yönetmelik (DBYBHY 2007) ve ASCE/SEI 41-06'da belirtilen metodlar takip edilerek OpenSees platformunda modellenmiştir. Bu çalışmanın odak notkası olan yetersiz bindirmeli eklerin bir çerçevede bulunması haricinde, her iki yönetmeliğe uygun olmayan çerçeve de aslen aynıdır.Zaman tanım alanında hesap yöntemi ile performans değerlendirmeleri DBYBHY 2007 ve ASCE/SEI 41-06'nın performans limitlerine göre yapılmıştır. Gözlemlenen hasarlar DBHBHY 2007'de belirtilen prosedürle hesaplananan performans seviyelerile iyi bir şekilde örtüşmüştür. Bindirmeli ek yetersizliği olan numune için ASCE/SEI 41-06 değerlendirmede fazla güvenli sonuç vermiştir.DBHBHY 2007'nin bindirmeli ek boyu ile ilgili koşullarının fazla güvenli olduğu laboratuvarda bulunmuş ve mevcut gerekli uzunluğun %25'ine kadar yetersizliğin tolere edilebildiği gözlemlenmiştir.Matematiksel modellere göre, yönetmeliğe uygun olmayan sistemlerde malzeme dayanım özelliklerinin nominal değerlerin azaltılmışlarını kullanmak çok etkili değildir. Ayrıca, kolon-kiriş birleşim bölgesi deformasyonları açık bir şekilde hesaba katılmadığı sürece lokal deformansyonlar yakalanamamaktadır.
Özet (Çeviri)
In order to reduce seismic risk in vulnerable buildings, buildings identified to be at risk should be assessed and strengthened. Performance evaluation of deficient buildings has become a major concern due to devastating earthquakes in the past. In order to justify new provisions in design and assessment codes, experiments and analyses are inherently necessary.In this thesis study, investigations into the behaviour of two deficient reinforced concrete frames built at Middle East Technical University?s Structural and Earthquake Laboratory and tested via pseudo-dynamic tests were made. These frames were modelled on the OpenSees platform by following methods of analyses outlined in the Turkish Earthquake Code of 2007 (TEC 2007) and ASCE/SEI-41-06. Both deficient frames were essentially the same, with the only difference being the presence of insufficient lap splices, which was the focus of the study.Time history performance assessments were conducted in accordance to TEC 2007?s damage state limits and ASCE/SEI 41-06?s performance limits. The damages observed matched the performance levels estimated through the procedure outlined in TEC 2007 rather well. Specific to the specimen with lap splice deficiencies, ASCE/SEI 41-06 was overly conservative in its assessments.TEC 2007?s requirements for lap splice lengths were found to be conservative in the laboratory and are able to tolerate deficiencies up to 25% of the required length.With respect to mathematical models, accounting for materials in deficient systems by using nominal but reduced strength properties is not very efficient and unless joint deformations are explicitly accounted for, local deformations cannot be captured.