Seismic isolation of foundation by composite liners
Temellerin kompozit sistemler ile sismik izolasyonu
  1. Tez No: 338553
  2. Yazar: VOLKAN KALPAKCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET YENER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Bu çalışmada, yapı altında yüksek dayanımlı geotekstil malzemenin ultra yüksek moleküler ağırlıklı polietilen esaslı geomembran (UHMWPE) üzerine yerleştirilmesi ile oluşturulan bir sismik izolasyon sisteminin (kompozit sistem) dinamik davranışı incelenmiştir. Tez içerisinde, bahsi geçen sismik izolasyon sisteminin kullanıldığı ve kullanılmadığı durumlar için model binalar üzerinde harmonik ve uyarlanmış deprem hareketleri altında yapılan sarsma tablası deney sonuçları sunulmuştur. Bu sistemin kullanılması durumunda, kullanılmadığı duruma göre elde edilecek iyileştirme çalışmanın odak noktasını teşkil etmektedir. Deney sonuçlarına göre, test edilen sismik izolasyon sisteminin kullanılması durumunda harmonik taban hareketi altında yapıya gelen ivmelerin büyük oranda düştüğü ve göreli kat öteleme oranlarının ciddi miktarda azaldığı tespit edilmiştir. Diğer taraftan deprem hareketleri altında spektral ivmelerin önemli ölçüde düştüğü gözlemlenmiştir. Bu durum yapıların dinamik etkiler altındaki güvenilirliğini, yapının yatayda deplasman yapması karşılığında, önemli oranda artırmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this research, the dynamic behavior of a seismic isolation system composed of high strength geotextile placed over an ultra-high molecular weight polyethylene (UHMWPE) geomembrane (together called as composite liner) beneath the structure is investigated experimentally. The results of the shaking table experiments which were performed on model structures both under harmonic and modified earthquake motions with and without the seismic isolation (composite liner system), are presented in the thesis. The main focus is given on the potential improvement obtained by use of the composite liner system as compared to the unisolated cases. Based on the performed experiments, it is observed that the utilization of composite liner system provides significant reduction in the accelerations and interstorey drift ratios of structures under harmonic motions while signifant drop is obtained in the spectral accelerations under earthquake motions which provide noticeable improvement in the durability of structures under dynamic effects at the expense of increased translational displacements.