Bond of lap spliced bars in self-compacting concrete
Kendinden yerleşen betonda bindirmeli eklerin aderansı
  1. Tez No: 338552
  2. Yazar: MEHRAN GHASABEH
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM CANBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 98
Özet
Kendinden yerleşen beton yenilikçi bir inşaat malzemesidir; normal betona göre üstünlüğü vibrasyon ihtiyacı göstermemesidir. Donatının aderansı betonarme yapıların kullanılabilirliğin anahtar etmenlerindendir. Bu çalışmada 6 tam ölçekli orta açıklığında bindirmeli ek yapılmış kiriş simetrik iki nokta altında test edilmiştir. Deney değişkenleri alt beton pas payı, yan beton pas payı, boyuna donatı arasındaki serbest açıklık, bindirmeli eklerin uzunluğu ve bindirmeli ek boyunca yatay donatının bulunup bulunmamasıdır.SC_22_44_88_800 deney elemanının şartname limitlerine yakın pas payı vardır ve 36db bindirme boyu vardır. Bu elemanda eğilme kırılması olmuştur. SC_44_44_44_710 deney elemanının 32db bindirme boyu ve şartname minimumlarından daha büyük pas payı vardır. Bu elemanda ilk önce akma gerçekleşmiştir. Ancak artan yüklemeyle yan yüz aderans kırılması gerçekleşmiştir.ACI 408 normal vibrasyonlu beton için olan denklemi, sargılanmamış kendinden yerleşen beton ile imal edilmiş deney elemanlarının donatı gerilmelerini kabul edilir sınırlarda tahmin etmiştir. Hesaplanan değerler ölçülen değerlerin altında güvenli taraftadır. Hesap hatası %3,4 ile %6,5 arasındadır.ACI 408 denkleminin kendinden yerleşen betonla üretilmiş sargılı elemanlarla ilgili tüm tahminleri ölçülen değerlerin üstündedir. Tüm hesaplanan değerler güvensiz yöndedir. Hata %10,6 ile %34,5 arasında değişmektedir.24db bindirme boyu olan deney elemanı SC_44_22_22_530_T4 yan pas payı ile donatı arası mesafeleri ACI 318 limitlerine göre %63,3% ve %56,7 azdır. Hesaplanan donatı gerilmesi ölçülen değere göre %21.6 fazladır. Bu sapmanın ana sebebi yetersiz pas payıdır.SC_44_22_22_530_T6 deney elemanında enine donatı sayısı 6'ya çıkarılarak yetersiz pas payı problem aşılmaya çalışılmıştır. Ancak, yetersiz beton pas payı içinde artırılan yatay donatı zayıf bir yüzey oluşturmuştur ve ölçülen gerilme değerleri daha da düşmüştür.
Özet (Çeviri)
Self-compacting concrete is an innovative construction material; its priority to normal vibrated concrete is that there is not any vibration requirement. Bond strength of reinforcement is one of the key factors that ensures the usefulness of any reinforced concrete structure. In this study, 6 full-scale concrete beams spliced at the mid-span were tested under two-point symmetrical loading. Test variables were bottom cover, side cover, free spacing between longitudinal reinforcement, lap-splice length and presence of transverse reinforcements within the lap-splice region.Specimen SC_22_44_88_800 had cover dimensions close to the code limits and had 36db lap splice length. This specimen showed flexural failure. Specimen SC_44_44_44_710 had 32db lap splice and cover dimensions greater than code minimums. This specimen showed yielding primarily. With the increasing loading, however, bond failure occurred with side splitting.ACI 408 descriptive equation for normal vibrated concrete predicted bar stresses of the unconfined specimens produced with self-compacting concrete acceptably well. The predicted values were lower than the measured values to be on the safe side. The error varied between 3.4% and 6.5%.All predictions of the ACI408 descriptive equation was higher than the measured bar stresses of the confined specimens produced with SCC. All the calculated values were unsafe. The error varied between 10.6% and 34.5%.Specimen SC_44_22_22_530_T4 with 24db lap splice length had side cover and spacing between bars 63.3% and 56.7% less than the ACI 318 limits. The calculated bar stress was 21.6% higher than the measured value. The main reason of the deviation was inadequate cover dimensions.In specimen SC_44_22_22_530_T6, number transverse reinforcement was increased to 6 stirrups to overcome the small cover and spacing problem. However, increased number of stirrups inside a small side and face cover caused weak plane and measured bar stress decreased.