Industrial design and the mass customization of electronic consumer goods
Tüketici elektroniği ürünlerinde endüstriyel tasarım ve kitlesel özelleştirme
- Tez No: 338559
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OWAIN FRANCIS PEDGLEY, PROF. DR. GÜLAY HASDOĞAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Endüstri Ürünleri Tasarımı, Industrial Design
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Ürünleri Tasarımı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 317
Özet
Üretim endüstrisinde kitlesel özelleştirme, müşteri beklentilerine esnek, verimli ve etkili bir şekilde cevap vermenin bir yolu olarak desteklenmektedir. Ancak kitlesel özelleştirme tüketici elektroniği sektöründe diğer sektörlere oranla yeterince gelişmemiştir ve endüstriyel tasarımcıların konuya katkısı yeterince tanımlı değildir. Bu araştırma, tüketici elektroniği sektöründe kitlesel özelleştirme olasılıklarını araştırarak ve endüstriyel tasarımcıların bu süreçte nasıl merkezi bir rol alabileceğini açıklayarak bu iki konuyla ilgili gerekli düzenlemeleri yapmayı planlamaktadır.Bölüm 2 kitlesel özelleştirmeyle ilgili anahtar terimleri kapsayan bir literatür araştırmasını içermektedir. Bölüm 3'te hem tüketici elektroniği sektöründen hem de diğer sektörlerden kitlesel özelleştirmeyle ilgili vaka analizleri ve bu analizler sonucunda geliştirilen altı farklı özelleştirme çeşidini tanımlayan yeni bir sınıflandırma sistemi anlatılmaktadır. Pilot (Bölüm 5) ve ana (Bölüm 7) özelleştirme projelerinde kullanıma en uygun (IDEO metodlarını da içeren) kullanıcı ihtiyaçları araştırma yöntemleri Bölüm 4'te incelenmektedir. ODTÜ lisans öğrencileriyle gerçekleştirilen pilot proje tüketici elektroniği sektöründe kitlesel özelleştirmenin entegrasyonuyla ilgili fırsatlar ve engelleri araştırırken; Vestel Endüstriyel Tasarım Ekibi'yle gerçekleştirilen ana Santez projesi Vestel Elektronik için kitlesel özelleştirme kavramıyla yeni bir all-in-one (AIO) PC tasarlanmasını kapsamaktadır. Bölüm 6'da kitlesel özelleştirmenin entegrasyonuyla ilgili Vestel'deki mevcut durumun ortaya konulması için Vestel çalışanlarıyla yapılan mülakatların sonuçları sunulmaktadır. Bölüm 8, önerilen tasarım temelli - kitlesel özelleştirme tasarım ve geliştirme sürecinin tartışılmasını da kapsayan araştırma sonuçlarını içermektedir.
Özet (Çeviri)
Mass customization is promotedin manufacturing industry as a way to satisfy individual customer requirements in a flexible, efficient and cost effective way. However, mass customization within the specific sector of `electronic consumer goods? is relatively underdeveloped, whilst the contributions of industrial designers to mass customization remain quite unclear. This research redresses both of these issues, elaborating on the possibilities of mass-customization in the electronic consumer goods sector, and explaining how industrial designers can take a central role in implementation. Chapter 2 contains a literature review on key terms related to mass customization. A portfolio of mass customization case studies, from both within and outside electronic consumer goods, are presented and analyzed in Chapter 3, which also reports on a new classification system to define six discrete customization types. User needs research methods, including IDEO methods, are reviewed in Chapter 4 to determine those methods most applicable for use in the pilot (Chapter 5) and main (Chapter 7) `research through design? customization projects. The pilot project, conducted with METU industrial design undergraduates, explored opportunities and barriers for mass customization of electronic consumer goods; the main project, carried out by the Vestel ID Team under the SAN-TEZ scheme, resulted in a new mass customized all-in-one (AIO) PC for Vestel Electronics. In Chapter 6, results of interviews with Vestel staff are presented, uncovering the current situation within Vestel Electronics for implementing mass customization. Chapter 8 contains the research conclusions, including discussion of a proposed design-based mass customization design and development procedure.