Resolving the historic urban tissue by tracing the changes as a basis for its conservation: Samsun from 20th century untill today
Korumaya temel olarak değişimleri izleyerek tarihi kentsel dokuyu çözümlemek: 20. yy.dan bugüne Samsun
  1. Tez No: 338560
  2. Yazar: MERVE YAZICI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A. GÜLİZ BİLGİN ALTINÖZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Şehircilik ve Bölge Planlama, Architecture, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
Bu tez Samsun tarihi kent merkezinin imar ve koruma faaliyetlerinin rolü ile 20. Yüzyılın başından itibaren değişiminin sebep ve sürecini tanımlamaktadır. Hızlı kentsel büyüme ve kent planlarında koruma ilkelerinin eksikliği sebebiyle birçok kent merkezi büyüme-koruma ikilemine maruz kalmaktadır. Bunun sonucunda tarihi kent merkezleri hızlı bir değişim geçirirken özgün dokularını ve sahip olduğu kültürel mirası kaybetmektedirler.Samsun kenti 19. Yüzyılın ortalarından itibaren önemli bir ticaret ve ulaşım merkezi olmuş ve ekonomik, fiziksel ve kültürel açıdan önemli ölçüde gelişmiştir. 19. Yüzyılda, tütün üretiminin gelişmesi, tütün fabrikasının açılması, Samsun limanının karadenizin en önemli limanı haline gelmesiyle gayrimüslim tüccarlar Samsun´a yerleşmeye başlamıştır. Böylece, Samsun ticari aktiviteleri ve çok kültürlü sosyal yapısıyla karadeniz bölgesinin önemli bir merkezi olmuştur. Fakat, 20. Yüzyılın ortalarından itibaren, hızlı kentsel büyümenin sonucunda Samsun özgün kent dokusunu ve kültürel mirasını artan bir oranda kaybetmeye başlamıştır. Bugün kent dokusu tarihi önemini yansıtmamaktadır. Kentin 20. Yüzyıldan günümüze kalan kültürel mirası bugünkü kent dokusunun içerisinde okunamamaktadır. Tez, kent dokusundaki değişimi saptayarak, kültürel mirasın bugünkü kent dokusu içerisindeki durumunu ortaya koymayı ve korunmaları için bir temel oluşturmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis identifies the causes and the process of the change of the historic city center of Samsun since the beginning of the 20th century by the role of the development and conservation activities. Because of rapid urban growth and the lack of conservation principles in city plans, most of the city centers have been subjected to growth-conservation contradiction. As a result of this, the historic city centers lose their unique characteristics and cultural heritage while they change rapidly.The city of Samsun became an important trade and transport center since the middle of the 19th century and significantly improved in economic, physical and cultural aspects. As the tobacco production has developed, tobacco factory has been founded and the port of Samsun has become the most important port of the Black Sea by the middle of the 19th century, the Non-Muslim traders began to settle in Samsun. Hence, Samsun became an important center of the Black Sea region with its commercial activities and multicultural social structure. However, after the middle of the 20th century, as a result of the rapid urban growth, Samsun started to lose its unique urban tissue and cultural heritage increasingly. Today the urban fabric of the city does not reflect its historical importance. The remaining cultural heritage of the city belonging to early 20th century is not legible within today´s urban tissue. By identifying the change in urban tissue, the thesis aims to present the current situation of the cultural properties within today´s urban fabric and prepare a basis for conservation.