Synthesis, characterizations, and photovoltaic applications of dithienothiophene and benzotriazole containing conjugated polymers
Ditiyenotiyofen ve benzotriazol içeren konjüge polimerlerin sentezi, karakterizasyonu ve fotovoltaik uygulamaları
- Tez No: 338579
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ÇIRPAN, PROF. DR. LEVENT KAMİL TOPPARE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Polimer Bilim ve Teknolojisi, Chemistry, Polymer Science and Technology
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bitişik tiyofenleri içeren konjüge polimerler son zamanlarda organic güneş pillerinde, ışık saçan diyotlarda, elektrokromik malzemelerde ve organik transistörlerde kullanılmaktadır. Bitiyofen türevleri eklendikleri polimerlerin düzlemselliğini ve konjügasyonunu arttırmakta ve bant aralığını düşürmektedir. Bitiyofen arasındaki atom fosfor, silikon, azot ve kükürt olabilmektedir. Bu tezde ditiyenotiyofen benzotriazol ile Stille kenetlenme reaksiyonu ile sentezlendi ve sentezlenen polimerler optoelektronik uygulamalarda kullanıldı. Molekül ağırlığı ve ısısal davranışları GPC, TGA ve DSC ile keşfedildi. İndirgenme ve yükseltgenme davranışları Dönüşümlü Voltametri ile çalışıldı. Spektroskopik teknikler kullanılarak yapısal analizlerine bakıldı ve çözeltide ve filmdeki polimerlerin ışığı soğurma özellikleri incelendi. Son olarak kalınlığın ve morfolojinin optimizasyonu yapıldıktan sonra, pilin üretimi ve akım/gerilim özelikleri azot dolu eldivenli kabin sisteminde gerçekleştirildi (nem< 0,1 nm; oksijen< 0,1 ppm). Güneş pillerinin (ITO/PEDOT: PSS/polimer:PCBM/ metal) analizleri güç çevirim verimi AM 1,5 Gaydınlatma ile hesaplandı (100 mW.cm-2).
Özet (Çeviri)
Fused bithiophene containing conjugated polymers are recently used in different applications; for example organic light emitting diodes, solar cells, electrochromic devices and organic field effect transistors. Fused bithiophene derivatives increase the planarity, charge mobility and decrease band gap when incorporated into the polymer backbone. Connecting atom between the bithiopheneunit can be phosphorous, silicon, nitrogen and sulphur. In this thesis, dihienothiophene was coupled with benzotriazole via Stille Coupling and synthesized polymers were used in optoelectronic applications. Molecular weight and thermal behavior were investigated with GPC, TGA and DSC analysis. Oxidation and reduction behaviors of the polymers were studied with cyclic voltammetry. The absorption properties of the conjugated polymers in solution and film were investigated. After optimizing thickness and morphologies of polymer:PCBM, device production and current/voltage property measurements were conducted in a nitrogen-filled glovebox system (moisture