Synthesis of heterocyclic unit substituted carbazole derivatives and their electrochemical polymerization
Heterosiklik verici-alıcı-verici tipi karbazol türevlerinin sentezi ve elektrokimyasal polimerleşmeleri
  1. Tez No: 338597
  2. Yazar: HATİCE ESRA OĞUZTÜRK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET MUHTAR ÖNAL, YRD. DOÇ. DR. SEHA TİRKEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Polimer Bilim ve Teknolojisi, Polymer Science and Technology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Polimer Bilim ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Bu çalışmada 3,6 ve 2,7 konumlarından fonksiyonlandırılmış karbazol türevleri sentezlenmiştir. Fonksiyonlandırma furan grupları ile yapılmıştır. Bu çalışmanın asıl amacı düşük bant aralıklı alıcı-verici tipi yeni monomerlerin sentezi ve sübstitüsyon konumu ve azot atomuna konumlandırılmış alkil zincirinden kaynaklanan farkların araştırılmasıdır. Bu amaç için, dört monomer; 3,6-Di(2-furyl)-9H-carbazole (3,6-F-Cz-F), 3,6-Di(2-furyl)-9-ethyl-carbazole (3,6-F-N-et-F), 2,7-Di(2-furyl)-9-H-carbazole (2,7-F-Cz-F) , 2,7-Di(2-furyl)-9-(tridecan-7-yl)-9H-carbazole (2,7-F-3DCN-F), Stille Reaksiyonu ile sentezlenmiştir. Sentezlenen moleküllerin karakterizasyonu NMR, UV-vis and FTIR gibi spektroskopik yöntemlerle yapılmıştır. Elde edilen moleküller elektrokimyasal polimerizasyon şartları açısından incelenmiş ve şartların optimizasyonundan sonra dört polimer; poly(3,6-Di(2-furyl)-9H-carbazole) (P(3,6-F-Cz-F)), poly(3,6-Di(2-furyl)-9-ethyl-carbazole) (P(3,6-F-N-et-F)), poly(2,7-Di(2-furyl)-9-H-carbazole) (P(2,7-F-Cz-F), poly(2,7-Di(2-furyl)-9-(tridecan-7-yl)-9H-carbazole) (P(2,7-F-3DCN-F)), elektrokimyasal yolla sentezlenmiştir. Sentezlenen polimerlerin karakterizasyonu FTIR, UV-vis, Döngülü Voltametre ve spektroelektrokimyasal metotlarla yapılmıştır. Polimerlerin karakterizasyonundan sonra, polimer filmleri sentezlenip optik, elektrokimyasal, morfolojik ve termal özellikleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
The study comprises synthesis of 3,6 and 2,7 substituted carbazole derivatives. Substitution was done by furan groups. The main purpose to conduct this study is to synthesize new low band gap donor-acceptor type monomers and analyze the differences stem from the substitution site difference and alkyl chain effect attached to the nitrogen atom. For this aim, four monomers; 3,6-Di(2-furyl)-9H-carbazole (3,6-F-Cz-F), 3,6-Di(2-furyl)-9-ethyl-carbazole (3,6-F-N-et-F), 2,7-Di(2-furyl)-9-H-carbazole (2,7-F-Cz-F) , 2,7-Di(2-furyl)-9-(tridecan-7-yl)-9H-carbazole (2,7-F-3DCN-F), were synthesized via Stille Cross Coupling reaction between brominated derivatives of carbazole and furan. The synthesized molecules were characterized by spectroscopic methods such as, NMR, UV-vis, and FTIR. The obtained molecules were investigated in terms of electrochemical polymerization conditions. Polymers of these monomers; poly(3,6-Di(2-furyl)-9H-carbazole) (P(3,6-F-Cz-F)), poly(3,6-Di(2-furyl)-9-ethyl-carbazole) (P(3,6-F-N-et-F)), poly(2,7-Di(2-furyl)-9-H-carbazole) (P(2,7-F-Cz-F), poly(2,7-Di(2-furyl)-9-(tridecan-7-yl)-9H-carbazole) (P(2,7-F-3DCN-F)), were synthesized by electrochemical polymerization with optimized conditions. The characterization of corresponding polymers included analytical and electrochemical methods like FTIR, UV-vis, cyclic voltammetry, spectroelectrochemical methods. After characterization of polymers, polymer films were obtained and optical, electrochemical, morphological and thermal properties of the polymers were investigated.