Hazır toz bebek mamaları ve çiğ sütlerde Enterobacter sakazakii' nin bulunma sıklığı
Incidence of Enterobacter Sakazakii in powdered infant formula and raw milk
  1. Tez No: 338670
  2. Yazar: BURCU ÇETİNGÜRBÜZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL YÜCEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 140
Özet
Bu çalışmada, Ankara ilinde tüketime sunulan 50'si çiğ süt ve 20'si toz bebek maması olmak üzere toplam 70 gıda örneği materyal olarak kullanılmış ve örnekler Enterobacter sakazakii'nin bulunma sıklığı açısından değerlendirilmiştir. İncelenen 50 çiğ süt örneğinden 150 ve 20 bebek maması örneğinden 14 adet olmak üzere toplam 164 Enterobacteriaceae familyası üyesi elde edilmiştir. Tanımlamaları yapılan Enterobacteriaceae familyası üyelerinin Kirby-Bauer disk difüzyon yöntemiyle antibiyotik duyarlılıkları araştırılmıştır. Ayrıca Enterobacter spp. izolatlarının proteolitik, lipolitik ve DNaz enzim aktiviteleri belirlenmiş ve izolatlara kongo red bağlama ve hemoliz testleri uygulanmıştır. Çiğ sütten izole edilen toplam 150 izolatın 33'sı (%22) Enterobacter spp., 23'ü (%15,3) Klebsiella spp., 20'si (%13,3) Citrobacter spp., 16'sı (%10,7) Proteus spp., 15' i (%10) Escherichia spp., 10'u (%6,7) Serratia spp., 9'u (%6) Hafnia spp., 6'sı (%4) Providencia spp., 5'i (%3,3) Kluyvera spp., 4'ü (%2,7) Yersinia spp. 4'ü (%2,7) Morgonella spp., 3'ü(%2) Pantoea spp. ve 2'si (%1,3) Xenothablus spp. olarak tanımlanırken bebek mamasından izole edilen toplam 14 izolatın 6'sı (%42,8) Proteus spp., 4'ü (%28,6) Providencia spp., 2'si (%14,3) Escherichia coli ve 2'si (%14,3) Enterobacter spp. olarak tanımlanmıştır. Toplam 35 Enterobacter spp. izolatının 7'si (%20) proteaz testinde, 18'i (%51,4) lipaz testinde, 20'si (%57,1) DNaz testinde, 20'si (%57,1) kongo red bağlama testinde ve 23'ü (%65,7) hemoliz testinde pozitif sonuç vermiştir.Toplam 164 Enterobacteriaceae üyesi izolatı amoksisilin-klavulanik asit ve ampisiline %44,5, tetrasikline %41,5, streptomisine % 38,4, trimethoprim-sülfametoksazole %26,3 dirençli; siprofloksasin, amikasin ve imipenem %98,8, sefotaksime % 96,3, kanamisine % 95,7, kloramfenikole % 93,3 duyarlı olarak tespit edilmiştir. Ayrıca izolatların tamamı tobramisin ve gentamisine %100 duyarlı bulunmuştur.Anahtar Kelimeler : Çiğ süt, toz bebek maması, E. sakazakii, mikrobiyal risk
Özet (Çeviri)
In this study 20 powdered infant formula and 50 raw milk a total of 70 samples which were presented for consumption in Ankara were used as a material and the incidence of Enterobacter sakazakii in samples were evaluated. 150 isolates from 50 raw milk samples and 14 isolates from 20 powdered infant formula a total of 164 Enterobacteriaceae families were isolated. The antibiotic resistances of the identified Enterobacteriaceae isolates, were investigated by Kirby-Bauer disk diffusion method. Also proteolytic, lipolytic and DNase enzyme activities of Enterobacter spp. isolates were determined and congo red binding and hemolysis tests were applied. The distribution rates among a total of 150 Enterobacteriaceae family of member isolated from raw milk 33 (22%) Enterobacter spp., 23 (15.3%) Klebsiella spp., 20 (13.3%) Citrobacter spp., 16 (10,7%) Proteus spp., 15 (10%) Escherichia spp., 10 (6.7%) Serratia spp., 9(6%) Hafnia spp., 6(4%) Providencia spp., 5(3.3%) Kluyvera spp., 4 (2.7%) Yersinia spp., 4(2.7%) Morgonella spp., 3 (%2) Pantoea and 2 (1.2%) Xenothablus spp. and the distribution rates among a total of 14 Enterobacteriaceae family of member isolated from powdered infant formula 6 (42.8%) Proteus spp., 4 (28.6%) Providencia spp., 2 (14.3%) Escherichia coli ve 2 (14.3%) Enterobacter spp. From a total of 35 Enterobacter spp. 7 (20%) , 18 (51.4%) , 20 (57.1%) , 20 (57.1%) and 23 (65.7%) isolates were positive for protease, lipase, DNase, Congo Red binding and hemolyse testes respectively.From a total of 164 Enterobacteriaceae members of isolates showed 44.5, 44.5, 41.5, 38.4, 26.3% of resistance for amoksisilin-clavulanic acid and ampisilin, streptomycine, trimethoprim-sulfamethoxazole respectively and 98.8, 95.7, 93.3% susceptible for ciprofloxacin, amikacin and imipenem, kanamycin, chloramphenicol respectively. In addition to this isolates were 100% susceptible to tobramycin and gentamicin.Key Words : Raw milk, powdered infant formula, E. sakazakii, microbial risk