Motorlu araçlardan kaynaklanan gürültü kirliliği: Bir bölge çalışması
The noise pollution stemming from motorised vehicles: A regional study
- Tez No: 338684
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EBRU VESİLE ÖCALIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Trafik Planlaması ve Uygulaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 134
Özet
Bu tez çalışmasında, pilot bölge olarak seçilen Ankara Celal Bayar Bulvarı üzerinde bulunan Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi binasında belirli bir süre içinde yapılan ölçümlerle motorlu araçların sebep olduğu olumsuz etkilerin tespit edilmesi amaçlanmıştır. Sağlıklı bir değerlendirme yapılabilmesi için, bir zaman serisi oluşturacak şekilde sürekli ve detaylı ölçümler yapılmıştır. Bu ölçümler, genel olarak gürültü kirliliğini tanımlamak için değil, özellikle motorlu araçlardan kaynaklanan gürültü kirliliğini açıklayabilmek için gerçekleştirilmiştir. Ayrıca seçilen ortamda söz konusu trafik gürültüsüne uzun süreli ya da belirli bir süre maruz kalan insanların yaşadığı durumu ortaya koymak için bir de anket çalışması yapılmıştır. Sonuçlar değerlendirilerek motorlu araçlardan kaynaklanan gürültü kirliliğini azaltmak için çözüm önerileri verilmiştir.Anahtar Kelimeler : Gürültü Kirliliği, Motorlu Taşıt, Gürültü
Özet (Çeviri)
In this thesis study, by measurements performed in a determined time, it was aimed to determine negative affects of noise pollution stemming from motor vehicles in a pilot area which locates in Ankara Celal Bayar Avenue, in the buildings of Gazi University Faculty of Engineering and Faculty of Architecture. In order to have a proper evaluation, constant and detailed measurements were performed in a way that will form a time-series. These measurements were performed generally not to determine noise pollution but to explain noise pollution especially caused by motor vehicles. Also in the chosen environment, a survey was carried out to determine the situation of people who were long term or a particular time exposed to mentioned traffic noise. By assesing the results, proposals for solution were given to reduce noise pollution caused by motor vehicles.Key Words : Noise Pollution, Motor Vehicle, Noise