Dikdörtgen kesitli yatay bir kanaldaki kanal boyuna yerleştirilmiş kanatçıklardan karışık konveksiyonlu olan ısı transferine, akışa eğimli yöndeki, levhanın etkisinin deneysel olarak incelenmesi
Experimental investigation of the effect of an oblique plate on the mixed convection heat transfer from longitudinal fins in a horizontal rectangular channel
- Tez No: 338683
- Danışmanlar: PROF. DR. MECİT SİVRİOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Elektronik cihazların çalışmaları sonucunda açığa çıkan atık ısı dışarı atılıp soğuma gerçekleştirilemezse sistemde performans kaybı ve sağlıksız çalışma ortamı meydana gelmiş olur. Bu amaçla sistemlerin ısı transferlerinin sürekli iyileştirilmesi gerekmektedir. Bu çalışmada, dikdörtgen kesitli yatay bir kanaldaki kanal boyuna yerleştirilmiş kanatçıklardan karışık konveksiyonlu olan ısı transferine akışa eğimli yöndeki levhanın etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Böylece kanatçıkların önüne yerleştirilen eğik plakanın gelen soğuk havayı kanatçıklara yönlendirmesi ve ısı transferinde iyileştirme meydana getirmesi öngörülmüştür. Yapılan bu deneysel çalışmada, Reynolds sayısı laminar akış özelliklerinin görülmesi için Re=2300-1500-250 olarak üç ayrı değerde, Grashof sayısı karışık konveksiyonlu akış şartlarının sağlanması için Gr = 5x107-3x108-5x108-8x108-1x109 beş ayrı değerde, eğik plaka açışı ?= 0?-20?-40?-60? dört ayrı değerde incelenmiştir. Yapılan deneyler sonucunda eğik plaka açısının artmasıyla ısı transfer katsayısı ve Nusselt sayısında azalma meydana gelmiştir. Bu azalma eğik plakanın kaldırma kuvvetinin etkisiyle yükselen havaya soğutucu akışkanın ulaşmasını engellemesi sonucunda olmuştur.Anahtar Kelimeler : Kanatçık, eğik plaka, ısı transferi, karışık taşınım
Özet (Çeviri)
If the waste heat released as a result of Electronic devices working can?t thrown out and the cooling can?t be performed this will cause loss of performance and an unhealthy work environment. For this purpose, heat transfers of systems must be improved continually. In this study, the effect of an oblique plate on the mixed convection heat transfer from long itudinal fins in a horizontal rectangular channel is investigated experimentally. Thus, it is foreseen that the oblique plate which is place in front of the fins will direct the cool air to the fins and improve the heat transfer. In this experimental study performed, Reynolds number in order to see laminar flow features (Re=2300-1500-250 three different values) , Grashof number in order to provide mixed convection flow conditions (Gr = 5x107-3x108-5x108-8x108-1x109 five different values), oblique plate angles (?= 0?-20?-40?-60? four different values) are investigated. As a result of the experiments, the increase of the angle of oblique plate has caused heat transfer coefficient and the Nusselt number to decrease. This decrease is a result of oblique plate denying the cooling fluid to reach the rising air because of the gravity force.KeyWords : Fins, obliqueplate, heat transfer, mix convection