Monokristal güneş pili sistemlerinde elektrik enerji analizi
Electrical energy analyses in monocristal of solar cell systems
  1. Tez No: 338691
  2. Yazar: ARKAN I. ISMAEL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. CENGİZ TAPLAMACIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2012
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Fosil kaynakların hızlı bir şekilde tükenmesi güneş, rüzgâr, dalga, biokütle, jeotermal, hidrolik ve hidrojen enerjisi gibi yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımına öncülük yapmıştır. Güneş enerjisi kullanarak enerji üretilmesi, yenilenebilir enerji kaynağı uygulamalarından en popüler olanlarından birisidir. Güneş kollektörleri, fotovoltaik hücreler ve güneş bacası uygulamaları, kaynağı güneş olan enerji üretme yöntemlerindendir.Bu tez çalışmasında, özellikle elektrik enerjisi sorunu olan ülkeler için güneş pili panelinden elde edilen düşük DC gerilimi inverter ile entegre ederek yüksek gerilimli ve şebeke frekansında kaynak haline getirilerek kullanıma sunulmaktadır. Bu tür uygulamalar özellikle küçük aletleri çalıştırmak amaçlı olarak sıkça kullanılmaktadır. Mevcut çalışmada güneş paneli kullanılarak elde edilen DC 12 Volt düşük gerilim, 220 Volt 50 Hz'lik şebeke gerilimine çevirerek bir ev aleti çalıştıracak bir sistem oluşturulup çalışma parametreleri ortaya koyulmuş ve detaylıca analiz edilmiştir.Anahtar Kelimeler : Yenilenebilir enerji, güneş pili, invertör
Özet (Çeviri)
The exhaustions of fossil resources has led to the use of such renewable energy resources as solar energy, wind energy, wave energy, biomass energy, geothermal energy, hydraulic energy and hydrogen energy. Energy generation by means of using solar energy is one of the most popular ways of using renewable energy resources. Solar collectors, photovoltaic cells and solar chimney applications are some of solar originated energy generation methods.In this study, the low DC voltage which is obtained from solar battery panels is constructed. The countries which have energy problem increase the solar energy power obtained from the panels to network voltage level and convert it to AC network frequency by integrating with the inverter circuits. The system is often used especially for the small appliances. In this study, the existing system that can make a household appliance work by means of converting the DC 12 Volt low voltage which is obtained by means of using solar panel into 220 Volt and 50 Hz voltage, and its parameters are introduced and analysed in detail.Key Words : Renewable energy, Solar cell, Inverter