Farklı güneş panellerinden ve yakıt pilinden oluşan hibrit enerji üretim sisteminde mikrodenetleyici kullanılarak enerji akışının kontrolü ve analizi
Energy flow control and analysis of created different kinds of solar panels and fuel cell hybrid energy generation system with using microcontroller
  1. Tez No: 398574
  2. Yazar: TOLGA ÖZER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN ÇİMEN, DOÇ. DR. YÜKSEL OĞUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu tez çalışmasında, farklı türdeki Monokristal, Polikristal ve İnce film tipindeki güneş panellerinden ve yakıt pilinden oluşmuş hibrit enerji üretim sisteminin enerji akışına ait kontrol algoritmalarının uygulanması durumunda, etkin ve verimli enerji kullanımı üzerine yapılan bir çalışmayı içermektedir. Çalışmada kullanılan veriler 2014-2015 yıllarına ait olup Afyonkarahisar bölgesine aittir. Güneş, batarya grubu, yakıt pili, DC ve AC yüklerden oluşan hibrit enerji üretim sistemlerinde üretilen enerjinin akış kontrolü Arduino mikrodenetleyici tabanlı kontrol sistemi ile gerçekleştirilmiştir. Enerjinin yönlendirilmesi röleler aracılığı ile sağlanarak enerji üretim sistemlerinin verilerinin görüntülenmesi, kaydedilmesi ve rölelerin isteğe bağlı olarak el ile kontrol edilmesi işlemleri bilgisayar üzerinden Labview programı aracılığı ile gerçekleştirilmiştir. Enerjinin akış kontrolü için tasarlanan kontrol sistemi ile her bir güneş panelinin, üretmiş olduğu elektrik enerjisi, yüklerin çekmiş oldukları elektrik enerjisi, akülerin şarj-deşarj durumları izlenmiştir. Daha sonra bu veriler analiz edilerek üç farklı kontrol algoritmalarının performansları karşılaştırılmıştır. Tasarlanan üç farklı kontrol algoritmalarından hangisinin etkin ve verimli enerji kullanımını gerçekleştirdiği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, composed of fuel cell and different types of solar panels which are monocrystalline, polycrystalline and black thin hybrid energy generation system is operated to controlling energy flow. Different control algorithms related to efficient and effective use of energy are implemented to hybrid energy generation system. The used data which is in this study belongs to the between 2014-2015 year of Afyonkarahisar. Hybrid energy generation system is composed of solar panels, battery group, fuel cells, DC and AC loads. Produced energy can be used effectively and efficiently for using microcontroller-based Arduino controller. Relays are used for energy direct in control system. Viewing and recording the data of hybrid energy generation system was carried out through the Labview program on a computer. Also control system relays can be operated and controlled by manuel via the Labview interface. Power of each solar panels, the electrical energy consumption of the loads and monitoring the charge-discharge state of batteries operations was carried out by designed energy flow control system. Then three different control algorithm performances are compared by analyzing the data. The designed three different control algorithm which has been found to perform more effective and efficient use of energy.