Pnömatik hassas ekim makinasının çeşitli tohumları ekimindeki performansı üzerine bir araştırma
- Tez No: 33870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HASAN YUMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarım Makineleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
6. ÖZET Bu çalışmada TZDK tarafından Üretilen HASSIA pnöma- tik ekim makinasının performansı araştırıldı. Bu amaçla e kim makinası tarla ve laboratuvar denemelerine tabi tutul du. Laboratuvar denemelerinde yapışkan bant düzeneğin den yararlanıldı. Laboratuvar koşullarında sıra Üzeri to hum yerleşimindeki düzgünlük saptanırken, tarla koşulla rında sıra Üzeri tohum yerleşimindeki düzgünlük ve ekim derinliğindeki düzgünlük saptanmaya çalışılmıştır. Ekim derinliğindeki düzgünlüğü saptamak için toprak rendesinden yararlanıldı, tarla denemeleri Yüzüncü Yıl Üniversitesine ait yaklaşık 1 da arazide gerçekleştirildi. Denemelerde ayçiçeği, mısır seker pancarı tohumları ve değişik sıra üzeri ekim mesafeleri kullanıldı (ayçiçeği için 12, 18, 36cm, mısır için 14.2, 28.4cm ve seker panca rı için 12, 24cm ). Sıra üzeri tohum yerleşimi acısından pnömatik ekim makinası başarılı bulundu. 12 cm sıra üzeri ekim mesafesine ekilen ayçiçeği tohumlarına ait genel or talama tarla denemelerinde 14.43 bulunurken laboratuvar denemelerinde bu değer 11.43 olarak bulunmuştur. Sıra üzeri ekim mesafesi arttıkça ikizleme ve boşluk oranında azalmalar saptandı, örneğin laboratuvar denemelerinde 14.2 cm sıra Üzeri ekim mesafesi için mısır tohumunda ikizleme oranı % 5.61 iken 28.4 cm sıra üzeri ekim mesafesi için bu değer % 2.63 olarak bulunmuştur.65 Düşük sıra üzeri ekim mesafelerinde ikizleme ve boşluk oranlarında artmalar görülürken sıra üzeri tohum yerle şimindeki Uniformite de azaldı. Ekim derinliği genel olarak anma ekim derinliğinden daha düşük bulunmuştur. Tarla denemelerinde 5 cm ekim de rinliğine ekilen ayçiçeği tohumları 2 cm derinlikte yoğun laşmıştır. Ekim makinası mısır ve şeker pancarı tohum larını da anma ekim derinliğinden daha düşük değerlere ekmiştir.
Özet (Çeviri)
7. SUMMARY In this study performance of pneumatic precision drill, produced by TZDK was tested. For this purpose the drill machine was tested in field and laboratory. Sticky band was used in laboratory experiments. Seed intervals in rows were determined in laboratory conditions. Sowing depth accuracy and seed intervals were determined in field conditions. To determine sowing depth accuracy soil grater was used in field trials. Field trials was carried out in Y.Y.U. field (approx.l da.). Sunflower, corn and sugar beet seeds were used in trials. Different seed intervals in rows were taken account for mentioned seeds. (12, 18, 36 cm for sunflower, 14.2, 28.4 cm for corn and 12, 24 cm for sugar beet seeds.) Save seed intervals were used both in laboratory experiments and in field trials. It was determined that pneumatic precision planter was found successful in respect of uniformity of seed intervals in rows. When the seed metering units were set on 12 cm, average interval value of drilled sunflower seeds, was found 14,43 cm under field condition and 11,43 cm was found under laboratory conditions. In longer seed intervals, twin seeds ratio and non- drilled areas ratio was decreased. For instance twin seed ratio was found 5,61 per cent for corn what the seed metering units were set on 14,2 cm in laboratory trials. This ratio was decreased to 2,63 per cent when it saved 28,4 cm seed interval. In shorter seed interval twin seed ratio and non-drilled areas ratio were increased and uniformity of seed placement in rows was decreased.