Dört dişli ligandların trimer ile etkileştirilmesinden oluşan fosfazen bileşiklerinin biyolojik aktivitesi
Biological activities of phosphazene compounds which are tetradentate ligand with trimer
  1. Tez No: 338721
  2. Yazar: ORHAN AVCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA AÇIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, dört dişli ligandların trimer ile etkileştirilmesinden oluşan fosfazen bileşiklerinin antimikrobiyal aktivitesi ve DNA ile etkileşimleri araştırıldı.Sentezlenen yeni fosfazen bileşiklerinin insan patojeni olan bakteri ve mantarlar üzerindeki etkileri ve DNA ile etkileşimleri araştırılarak çalışmada kullanılan bileşiklerin antimikrobiyal veya antikanser ajanlar olarak değerlendirilip değerlendirilemeyecekleri amaçlandı. Bu nedenle, 11 farklı fosfazen bileşiğinin (İF1-İF11) antimikrobiyal aktivite çalışmaları için B. cereus (NRRL-B-3711), B. subtilis (ATCC 6633), E.coli (ATCC 25922), E. coli (ATCC 35218), E. faecalis (ATCC 292112), P. aeruginosa (ATCC 27853), P. vulgaris (ATCC 8427), S. aureus (ATCC 25923) bakterileri, C. albicans (ATCC 10231) ve C. tropicalis (ATCC 13803) mayaları kullanıldı. Antimikrobiyal aktivitenin belirlenmesi amacıyla Agar Kuyucuk Difüzyon Yöntemi seçildi.Maddelerden İF5, İF6, İF7 ve İF8 bileşiklerinin antimikrobiyal aktiviteye sahip olduğu gözlendi. Bu bileşiklerin B. cereus ve B. subtilis bakterilerine karşı etkili olduğu, bunlara ek olarak, İF5'in E. faecalis, İF6'nın ise S. aureus ve C. tropicalis mikroorganizmalarına karşı da etki belirlendi. E.coli (ATCC 25922), E. coli (ATCC 35218), P. aeruginosa (ATCC 27853), P. vulgaris (ATCC 8427) ve C. albicans (ATCC 10231) mikroorganizmalarının tüm bileşiklere karşı dirençli oldukları görüldü. Çalışılan bileşikler arasında en fazla sayıda mikroorganizmaya karşı etki gösteren ve en geniş inhibisyon zonu oluşturan İF6'nın en etkili antimikrobiyal aktiviteye sahip bileşik olduğu tespit edildi.Bileşikler ile pBR322 plazmid DNA arasındaki etkileşim agaroz jel elektroforez yöntemiyle incelendi. Tüm maddelerin konsantrasyona, inkübasyon süresine bağlı olarak DNA'yı parçalama ve kesme şeklinde etkiler gösterdikleri bulundu. Restriksiyon analizinde hem BamHI hem de HindIII kesimi kesimi gözlendi.Anahtar Kelimeler : Fosfazen, Antimikrobiyal Aktivite, DNA Etkileşimi
Özet (Çeviri)
In this study, we investigated not only the antimicrobial activities of phosphazene compounds which are tetradentate ligand with trimer, but also the interactions of these phosphazene compounds with DNA. This study is the first study carried out with these substances regarding biological activities.Through the investigation of their effects on human pathogenic bacteria and fungi and of their interactions with DNA, it was aimed to find whether synthesized novel phosphazene compounds would be considered as antimicrobial or anticancer agents in the future. Therefore, B. cereus (NRRL-B-3711), B. subtilis (ATCC 6633), E.coli (ATCC 25922), E. coli (ATCC 35218), E. faecalis (ATCC 292112), P. aeruginosa (ATCC 27853), P. vulgaris (ATCC 8427), S. aureus (ATCC 25923), C. albicans (ATCC 10231), C. tropicalis (ATCC 13803) microorganisms were used in order to research the antimicrobial activity of 11 different phosphazene compounds (IF1-IF11). Agar well diffusion method was chosen in order to determine the antimicrobial activity.It was shown that IF5, IF6, IF7 and IF8 compounds had been antimicrobial activity. These four compounds were observed to be effective against B. cereus and B. subtilis bacteria. In addition, it was observed that IF5 was also effective against E. faecalis, IF6 was effective against S. aureus and C. tropicalis microorganisms. E.coli (ATCC 25922), E. coli (ATCC 35218), P. aeruginosa (ATCC 27853), P. vulgaris (ATCC 8427) and C. albicans (ATCC 10231) were shown to be resistant to all compounds. IF6 which showed effect against the maximum number of microorganisms and created the largest zone of inhibition among the compounds studied was found to have the most effective antimicrobial activity.The interaction between the compounds and pBR322 plasmid DNA were analyzed by agarose gel electrophoresis. It was found that all substances, depending on the concentration of compounds and the duration of incubation, showed effects such as DNA destruction and cleavage. It was observed digestion at the restriction analysis not only with BamHI enzyme but also with HindIII enzyme.Keywords : Phosphazene, Biological Activity, DNA Interactions